Budapeštianske múzeum neustále prekvapuje. Maďarská kultúra ľudí nikdy priveľmi neočarila a ani nezaujala, avšak toto múzeum za 67 miliónov libier určite za zmienku stojí. Nádherná kultúra tejto krajiny vyráža dych nie jednému turistovi.

Uprostred mestského parku v Budapešti sídli niečo, čo sa len tak často nevidí. Veľká a originálna kruhová hmota posiata dierami sídli medzi obrovskými stromami. Sem- tam odhaľuje aj krásne vyrezávané terasy na vrchole stromov a spodnú stranu, ktorá dýcha zlatými trblietkami lístkov prírody. Tento neskutočný výtvor a pohľad je vizitkou a umením Sou Fujimota. Tento známy architekt je známy tým, že všetky svoje výtvory vyrábal z lupienkov, drôtikov na umývanie riadu alebo iných maličkostí, ktoré mal práve po ruke.

Sycamore stunner: how the House of Hungarian Music swallowed a forest |  Flipboard

V tomto prípade tento výtvor nepozostával z obrovského koláča, ale z koreňa lotosu. Poskytuje nadpozemský domov pre nový domov maďarskej hudby v metropole Maďarska. Toto zaujímavé mesto disponuje už renomovanou operou, hudobnou akadémiou a aj koncertnou sálou, ktorá nie je len jedna. Žiadalo sa vylepšenie a skrášlenie mesta práve niečím jedinečným a originálnym. Zámerom Maďarska bolo poskytnutie hudby aj mladšej generácií ľudí.

Sycamore stunner: how the House of Hungarian Music swallowed a forest |  Architecture – Business News Press

Zdvíhajúci sa strop, otvory v podlahe, sklenené steny či zvlnená strecha. Jedinečné, originálne a nenahraditeľné. Veľká koncertná sála, ktorá má 320 miest, schodisko vedúce priamo do knižnice robí celú stavbu ešte honosnejšou, akou v skutočnosti je. Pravdou je, že Budapešť má už teraz bohatý hudobný život a týmto prínosom bude všetko ešte oveľa intenzívnejšie. Nepôjde len o vysielanie hudby klasickej, no aj ľudovej, etnickej a popovej.

Sycamore stunner: how the House of Hungarian Music swallowed a forest |  Architecture – Business News Press

Budapešť sa môže na základe tohto netradičného umeleckého výtvoru zaradiť k najkomplexnejšej kultúrnej štvrti v samotnej Európe. Smutným prínosom tohto umenia je fakt, že sa našli aktivisti, ktorí sa doslova vzbúrili proti výstavbe takéhoto charakteru. Primátor Gergely Karácsony však povedal, že urobí všetko preto, aby tomuto zásahu zabránil.

Doterajšie zmeny mestského parku vyvolali u obyvateľov doslova zmiešané ohlasy či pocity. Zmenu parku na niečo takéhoto charakteru si najskôr nevedeli predstaviť, no teraz sú právom hrdí na to, že sú obyvateľmi tohto mesta.

Sycamore stunner: how the House of Hungarian Music swallowed a forest |  Architecture | The Guardian

Zdroj: theguardian.com| Foto: theguardian.com, businessnewspress.com