Počas posledných mesiac sa pozornosť verejnosti upiera na koronavírus, ktorý vyčíňa po celom svete. Rok 2020 je však pre Kaliforniu epický aj z iného dôvodu. V dnešných dňoch trápia štát obrovské požiare, ktoré doposiaľ zničili 2,3 milióna akrov pôdy.

Tri zo štyroch najväčších požiarov v histórii štátu sú stále aktuálne a hasičom sa ich nedarí skrotiť. Doposiaľ zahltili oblasť, ktorá je 20-krát väčšia ako San Jose. Za požiare môže kombinácia vysokých teplôt, sucha a zarastených lesov.

Zdroj: nytimes.com

Rekordná vlna horúčav v posledných dňoch otestovala elektrickú sieť štátu s takmer pravidelnými výpadkami energie. Suché a nebezpečne veterné podmienky viedli spoločnosť PG&E Tuesday k tomu, že do stredy preventívne odstavila 172 000 zákazníkov v 22 okresoch North Bay a Sierra Nevada, aby sa znížilo riziko výpadkov elektrického vedenia, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie požiare. „Je to náročný rok,“ uviedol v utorok guvernér Gavin Newsom.ň

Dobrou správou bolo, že v utorok popoludní bola trojica rozsiahlych požiarov v oblasti väčšieho zálivu, ktorá začala pred tromi týždňami počas búrok, konečne pod kontrolou. K veľkým požiarom prispieva najmä týchto 5 faktorov:

  1. Suchá zima – Od 1. októbra minulého roka prijalo San Francisco iba 50% svojich priemerných zrážok, San Jose 49%, Oakland 42% a Sacramento 53%. Naproti tomu Los Angeles a San Diego mali normálny rok zrážok. Keď sú v Kalifornii suché zimy, znamená to, že je nízka úroveň vlhkosti počas leta.
  2. Zničené lesy – Historické sucho v Kalifornii sa tiahlo od roku 2012 do roku 2017. V Sierre podľa prieskumov zanechalo 147 miliónov mŕtvych stromov. Práve tieto lesy v dnešných dňoch bojujú s požiarmi.
  3. Búrky – V polovici augusta vypukla v Kalifornii séria bláznivých letných búrok s viac ako 14 000 údermi blesku a takmer bez dažďov. 
Zdroj: mercurynews.com

4. Vysoké horúčavy – Labor Day Weekend priniesol jedno z najteplejších období Kalifornie, aké kedy bolo spozorované.  Extrémne horúčavy znamenajú suchšiu vegetáciu a ďalšie ťažkosti pri hasení požiarov.

5. Zmena vegetácie – Vlny horúčav na území Kalifornie sú čoraz častejšie a intenzívnejšie. Podľa štúdie vedcov z Kolumbijskej univerzity a University of Idaho z roku 2016 klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou takmer zdvojnásobili oblasť, ktorá zhorela pri lesných požiaroch na americkom západe v rokoch 1984 až 2015.