František Frajtl sa narodil 20. augusta 1912 v Doníne. Bol veliteľom niekoľkých stíhacích leteckých jednotiek zahraničného odboja počas druhej svetovej vojny na západnom a východnom fronte. Bol nasadený v bojoch proti nacistickému Nemecku v Slovenskom národnom povstaní a Bitke o Ostravu.

Po dokončení základného vzdelania nastúpil v roku 1928 na Českú obchodnú akadémiu. V tom istom ročníku boli aj Antonín Zimmer a Pavel Kohn, ďalší dvaja budúci vojnoví letci. Po úspešnej maturite ho čakal povinný odchod k výkonu základnej vojenskej služby.

lidovky.cz

Dôstojnícku školu František dokončil s prospechom veľmi dobrý ako 38. najlepší z 192 mužov. Vďaka tomu prišli prvé povýšenia a základnú vojenskú službu dokončil v roku 1933. Na konci služby sa zároveň rozhodol pre povolanie vojaka z povolania.

Prestať bojovať? To nie!

Už v roku 1939 sa mladý František rozhodol odísť do zahraničia, aby mohol bojovať proti okupantom Česka. Cez Poľsko sa dostal do Francúzska, kde dostal možnosť bojovať v cudzineckej légií. Hoci vo Francúzsku nebol veľmi dlho, za ten čas si dokázal vybudovať povesť vynikajúceho a odhodlaného pilota. Po rozpadnutí sa cudzineckej légie František čelil rozhodnutiu, ktoré sa týkalo jeho budúcnosti.

Rozhodol sa pre Veľkú Britániu – dokonca je jedným z desiatok Slovákov, ktorí sa zúčastnili veľkej bitky o Britániu. V tej dobe bol stíhacím pilotom v radách Royal Air Force. Počas jeho služieb bolo lietadlo zostrelené, no jeho letecké schopnosti mu zaručili prežitie. Dokázal bezpečne pristáť na území medzi Francúzskom a Belgickom . Toto územie bezpečné v tom čase nebolo, no vďaka dobrému výcviku sa mu podarilo prežiť.

Rotanazdar.cz

Po tejto nehode sa František dostal do Španielska, kde sa nechal zajať. Vydával sa za britského letca. V krajine strávil niekoľko mesiacov a vrátil sa späť do Anglicka. Za svoju prácu v tomto období bol vyznamenaný Záslužným leteckým krížom.

Rok pred koncom vojny bol vymenovaný za veliteľka skupiny pilotov, ktorí odišli na východný front. V tom istom roku sa pod jeho velením presunula časť 1. československého stíhacieho pluku na povstalcami obsadené územie Slovenska. Za ťažkých podmienok sa im darilo niekoľko týždňov operovať v tyle nepriateľa z letísk Zolná a Tri Duby, ktoré sa nachádzajú pri Zvolene.

Táto letecká akcia znamenala výraznú podporu SNP.  Po leteckom ústupe sa až do konca vojny v pozícii veliteľa pluku ďalej zúčastňoval na leteckých operáciách najmä pri oslobodzovaní Ostravy.

Po februári 1948 bol František degradovaný na vojaka a 17 mesiacov strávil vo väzbe v Mírove. Po prepustení sa živil ako účtovník v stavebnom podniku v Česku. Po roku 1989 bol rehabilitovaný a v roku 1990 povýšený do hodnosti generálmajora letectva. Zomrel 4.10.2006 v Prahe.

O svojich vojenských spomienkach a aj o celom živote napísal autobiografické knihy. Práve vďaka týmto knihám máme možnosť dozvedieť sa o udalostiach, ktoré by sme zažiť nechceli.

Zdroje: wikipedia.cz, ctidoma.cz, dvojka.rozhlas.cz