Viete, že existuje aj Medzinárodný deň úsmevu? Každoročne pripadá na prvý októbrový piatok. To znamená, že práve dnes je Svetový deň úsmevu!

Dnešný deň je zdrojom dobrej nálady

Komu vďačíme za tento deň? Nenápadný umelec menom Harvey Ball mal na objednávku istej poisťovacej spoločnosti vyhotoviť jasný symbol, ktorý by si ľudia ľahko zapamätali.

Harvey načrtol jednoduchý obrázok. Tvár so žltým podkladom v kružnicovej podobe, dve bodky ako oči a jednoduchý oblúčik ako úsmev. Tak v roku 1963 vytvoril symbol šťastia a dobrej vôle – smajlíka 🙂

Svetový deň úsmevu sa však začal oslavovať až od roku 1999 a je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

Smiech je zdravý

Vedeli ste, že úsmev pôsobí na vaše okolie tak pozitívne, že sa aicky stávate príjemnejšou a zároveň vyhľadávanejšou osobou? Úsmev prospieva dokonca aj vášmu zdraviu, a to tým, že znižuje riziko infarktu a posilňuje imunitu. Ak ste šťastní, aktivuje sa hormón dobrej nálady, serotonín. Ten ovplyvňuje nielen vašu náladu, emócie, spánok, ale aj chuť do jedla. Naopak, pri jeho zníženej hladine zvykneme intenzívnejšie prežívať stres, bolesť, úzkosť a depresie.

Vždy je dôvod na úsmev! Avšak popri každodenných povinnostiach a starostiach, pri nadmernom strese v škole či v práci, ale aj kvôli nedostatku času sa zabúdame usmievať. Preto sa na chvíľu zastavte, buďte vďační za to, čo máte a užívajte si život naplno. A, samozrejme, usmejte sa! 🙂

Úsmev má mnoho podôb. Existuje priateľský, srdečný, posmešný, podporujúci, ale aj škodoradostný, falošný, vypočítavý či pohŕdavý. Najkrajším úsmevom je však ten úprimný, ktorý vychádza z čistého srdca.

Úsmev má čarovnú moc. Dokáže spríjemniť okamihy, spájať ľudí, uvoľniť napätie, ale aj pomôcť a podporiť v rôznych životných situáciách. Jednoducho povedané, je to liek na dušu. 🙂

Na záver len dodám, že úsmev nič nestojí, je zadarmo a svedčí každému. A pamätajte, na úsmev nikdy nie je neskoro! Je jedno, koľko máte rokov, usmievať sa dokáže každý, a preto šírte vždy a všade dobrú náladu.

Pri úsmeve zapájame 17 svalov na tvári, pri mračení sa je to až 43 svalov.
Prečo sa teda radšej neusmievať?

Zdroj: fitastyl.sk, naturevia.sk & sarm.pluska.sk | Foto: pixabay.com