V SOBOTU ODŠTARTUJE 3. ROČNÍK PRETEKOV RED BULL 400 ŠTRBSKÉ PLESO!

Iba pár zastávok svetovej série Red Bull 400 ostalo tento rok v kalendári. Štrbské Pleso je jednou z nich a v sobotu 22. augusta 2020 bude táto ikonická lokalita hostiť tretí ročník slovenskej edície najťažších 400-metrových pretekov. Veľký skokanský mostík vo Vysokých Tatrách, jeho náročné prevýšenie a extrémne strmá trať už čakajú na všetkých vyzývateľov.

BEŽECKÁ VÝZVA TOHTO LETA NA DOSAH

Aj napriek tomu, že online registrácia je už uzavretá, stále sa môžete stať súčasťou pretekov a prihlásiť sa priamo na mieste. Pár voľných miest ostalo ešte vo všetkých kategóriách okrem mix štafiet. Viac info a ďalšie organizačné pokyny nájdete už v článku na webe RedBull.sk.

Competitors before final run during Red Bull 400 in Strbske Pleso, Slovakia on 11th July 2018

PADNÚ NA RED BULL 400 ŠTRBSKÉ PLESO NOVÉ REKORDY?

Tohtoročná štartovka je nabitá zvučnými menami, skúsenými účastníkmi, ale aj štvorstovkovými nováčikmi. Na ďalšiu trofej si už určite brúsi zuby minuloročný víťaz z Česka Tomáš Maceček, no tesne v pätách mu aj tento rok bude slovenský rýchlik Jakub Šiarnik. Na ženskej štartovke nechýba držiteľka traťového rekordu z roku 2018 Kirstína Néč-Lapinová a svoj prvý extrémny beh do vrchu si ide vyskúšať aj olympionička Jana Dukátová. Jana už usilovne trénuje na bratislavskej Kolibe a je pripravená mostík na Štrbskom Plese zdolať:

„Sú to šialené preteky, idem tam s ambíciou prekonať to a prežiť. Je to príležitosť prekonať samú seba. Bude to bolieť, ale ten pocit hore bude na nezabudnutie.“

Tretí slovenský ročník Red Bull 400 bude premiérovým aj pre kajakára Jakuba Grigara a triatlonistu Filipa Šeba. Ak nemôžete byť na mieste, ak určite sledujte live blog na webe RedBull.sk/400.

VIAC O RED BULL 400 A HISTÓRII PRETEKOV

Red Bull 400 je svetová séria najťažších behov na strmých skokanských mostíkoch. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu – „štvorstovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. V roku 2018 sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier a tento rok sa akcia vracia na rovnaké miesto už po tretíkrát. Na Štrbské Pleso, na veľký mostík (s označením HS 136), ktorý bol pred príchodom pretekov Red Bull 400 naposledy využitý počas lyžiarskej freestyle súťaže ešte v roku 2003. Podujatie organizačne opäť zastreší agentúra BE COOL.

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie). Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom.

FACEBOOK EVENT | @REDBULLSK | #REDBULL400

Zdroj: Redbull.sk / Foto: Filip Nagy, Dan Vojtech