Ostrov Severný Sentinel leží v Indickom oceáne a pricestovať naň je zakázané. Tento ostrov má prívlastky ako najnebezpečnejší alebo najnedostupnejší. Tieto prívlastky si ostrov získal vďaka domorodcom, ktorí ho obývajú už dlhé storočia bez kontaktu s vonkajším svetom. Tento na prvý pohľad raj na Zemi je súčasťou súostrovia Andamany a Nikobary a má rozlohu len 72 metrov štvorcových.
Už v 90. rokoch zakázala indická vláda priblíženie sa k ostrovu čo i len na 5 kilometrov. Tento rázny krok bol veľmi dobrým rozhodnutím, pretože na ostrove žije dlhodobo izolovaný kmeň domorodcov, ktorý odmieta prijať nie len modernú kultúru sveta, ale aj návštevníkov, ktorí by prichádzali v mieri. O tomto kmeni sa bohužiaľ veľa nevie, pretože všetky pokusy o kontakt stroskotali veľmi rýchlo. Na každého odvážlivca sa kmeň ihneď vrhne s nabrúsenými kopijami, kameňmi a horiacimi šípmi.
O agresivite domorodcov svedčí hneď niekoľko udalostí. Indická vláda sa raz rozhodla obyvateľom ostrova pomôcť. Prostredníctvom pobrežnej stráže im poslali balíky potravín. Namiesto milého pozdravu však na stráž čakali pripravené zbrane a hlasné bojové pokriky. V roku 1974 chceli dokumentaristi zmapovať život ostrovanov, no tí ich zahnali preč. Štáb sa snažil kmeň podplatiť pomocou ovocia, sladkostí a oblečenia. Darčeky domorodcov potešili, ale vďaku neprejavili. Režisér dokumentu odchádzal z ostrova so šípom v stehne. Posledný známy incident sa stal v roku 2006, kedy Sentinelčania sa vrhli na dvoch rybárov, ktorí lovili neďaleko brehu ich ostrova. Rybárov brutálne zavraždili.
Výskumov o kmeni je nespočetné množstvo, no tie nie sú kvôli hustému porastu ostrova presné. Vedci sa domnievajú, že na ostrove žije 50 až 400 jedincov, ktorí sa delia do dvoch skupín: lovci a zberači. Kmeň žije v primitívnych príbytkoch poskladaných z vyschnutých konárov. Agresivita domorodcov nie je jediným problémom, ktorý na ostrove číha. Podľa organizácie Survival International môžu návštevníci kmeň ohroziť už len svojou prítomnosťou. Kmeň je extrémne náchylný na nakazenie sa triviálnymi chorobami ako je napríklad nádcha alebo chrípka.
Zdroj: cestovanie.pravda.sk