Zaujímalo vás niekedy, ako vyzerajú svadby v iných krajinách? My vám to dnes priblížime. Vybrali sme si pre vás zopár zaujímavých štátov z rôznych kútov sveta, ktorých zvyky a tradície sú diametrálne odlišné od tých našich.

Japonsko

Ako prebiehajú svadby v krajine vychádzajúceho slnka? Keďže ústrednými náboženstvami v Japonsku sú budhizmus a šintoizmus, tradičné obrady sa konajú v šintoistických svätyniach. Tu vedie obrad šintoistický kňaz a zúčastniť sa ho môžu len rodinní príslušníci páru.

V minulosti svadobný ceremoniál prebiehal tak, že muž a žena prinášali bohom obety. Pár sa potom napil z posvätného saké a zosobášil sa. V súčasnosti sú nevesta a ženích vedení do svätyne vybraným dievčaťom, ktoré nesie červený dáždnik. Je to symbol plodnosti, aby mali budúci manželia veľkú rodinu.

A čo oblečenie? Nevesta má zväčša biele kimono nazývané širomuku a ženích nosí montsuki, teda čierne formálne kimono. Nevesta má taktiež biele ponožky a tradičné japonské topánky známe ako geta, ktoré sú kombináciou drevákov a žabiek.

Dnes je približne 60% Japoncov šintoistov, ale drasticky klesajú také páry, ktoré uskutočňujú tradičný šintoistický svadobný obrad. 

India

V Indii sa nevesta oblieka do červených šiat a ruky má pomaľované hennou. Ornamenty symbolizujúce šťastie, lásku a nádej maľujú spravidla nadaní príbuzní. Tieto zvyky prevládajú vo väčšine hinduistických krajín.

Svadby sú tu ohromnou udalosťou, pri ktorej hrá veľkú rolu rituálny oheň a požehnanie od rodičov. V tento deň sa zíde až tisíc hostí, ktorí si pochutnajú iba na vegetariánskej strave.

Zaujímavosťou je, že celý deň prebieha bez podpisovania akýchkoľvek papierov alebo následného hlásenia úradom. Ako dôkaz svadobnej služby stačí svedectvo hostí a fotografie z osláv.

Keňa

Afrika je kontinent, ktorý rozhodne nepodceňuje svadobné prípravy. Tie tu trvajú pokojne aj pol roka, počas ktorého sa stretávajú všetci príbuzní. 

Nevesta je oblečená vo farebných látkach, vo vlasoch má zapletené korálky alebo trblietajúce sa šperky a na hlave má látkový turban.

V Keni býva zvykom, že otec opľuje nevestinu hlavu a prsia pred odchodom z dediny, čo je už mnoho rokov považované za akt požehnania. Verili by ste tomu?

Rumunsko

Aj keď sa to nezdá, na veľmi zaujímavé svadobné tradície môžeme naraziť už v okolitých krajinách. V mnohých ohľadoch sa tieto tradície podobajú tým našim, avšak zahraniční susedia ich posunuli na úplne novú úroveň!

Únos nevesty je súčasťou snáď každej jednej svadby. Vedeli ste, že v Rumunsku unášajú nevestu aspoň na dva dni? Vraj si ju inak ženích nezaslúži!

Tradícia únosu nevesty zo svadobnej hostiny sa k nám dostala práve z Balkánu. Tento zvyk bol považovaný za nezákonný, lebo únosca vraj nemá voči žene žiadnu úctu či rešpekt. V Čiernej Hore hrozila únoscovi nevesty dokonca aj smrť! Rovnako tak južní Slovania považovali únos za hanbu. 

Albánsko

Veľmi netradične prebieha oslava manželstva v Albánsku. Zaujímavosťou je, že v tejto krajine majú ženích aj nevesta oslavu zvlášť. Žena oslavuje od piatku do nedele, kedy sa u nej vystriedajú priatelia a najbližšia rodina.

Muž so svojou rodinou príde na manželkinu oslavu v sobotu večer, zdrží sa tu maximálne štyri hodiny, počas ktorých prebehne krájanie torty a prvý tanec. Ženích potom odchádza a svadobnú oslavu si usporiada v nedeľu.

Írsko

St. Patrick’s Day spája všetkých Írov na celom svete, totižto v tento deň všetci a všetko je v zelenom. Ľudia majú na kabátiku pripnutý štvorlístok, ktorý symbolizuje šťastie, avšak v deň svadby má zelená farba úplne opačný význam!

V Írsku je pravidlom, že žiadna žena nesmie prísť na svadbu v zelených šatách, pretože to by prinieslo novomanželom len smolu. Keď sa nad tým zamyslíme, obliekla by si niektorá z vás zelené šaty? Ja teda určite nie!

Zdroj: wikipedia.org, mojasvadba.sk & invia.sk | Foto: pinterest.com