Španielsky seriál La Casa de Papel patrí jednoznačne medzi najúspešnejšie produkty z dielne Netflixu. Len nedávno tvorcovia zverejnili informáciu, ktorá fanúšikov nepotešila. Piatej série sa síce dočkáme už v roku 2021, no bude poslednou. V redakcii sme si pre vás našli niekoľko faktov, o ktorých ste možno ani netušili.

Fanúšikovia z radov futbalistov

Nie je tajomstvom, že seriál má fanúšikov po celom svete. Je teda pochopiteľné, že nejakí sa nájdu aj v hviezdnych kruhoch. Medzi známych fanúšikov, ktorí sa netaja závislosťou na seriáli, patrí futbalista Neymar alebo spisovateľ Stephen King. V tretej sérii si fanúšikovia mohli všimnúť mníchov, medzi ktorými bol aj známy futbalista Neymar. Ten sa do seriálu dostal vďaka tomu, že je jeho veľkým fanúšikom.

Tajné mená

Už na začiatku sledovania sme si mohli všimnúť, že každá postava vystupuje po krycím menom. Tie mená sú zároveň názvami veľkých svetových miest. Jedna z postáv však pod takýmto menom nevystupuje – The Professor.

Krycie meno však má. Je ním Vatican. Prečo? Pretože mesto je veľmi dobre chránené, záhadné a plné vzácnych vedomostí. Vatikán je teda perfektným menom pre postavu, ktorú stvárňuje Alvaro Morte. Ozaj, vedeli ste, že herec má perfektný zrak a trvalo mu dlho, kým si zvykol na to, že musí nosiť okuliare?

Netflix Upgrade

Prvé dve série seriálu nie sú z dielne Netflixu. Natáčal ich španielsky štáb s veľmi nízkym rozpočtom. Herci počas natáčania ani neopustili ulice Madridu. Pôvodným plánom bolo natočiť len dve série, pretože seriál sa podľa prvých tvorcov neuchytil.

Potom však na scénu nastúpil Netflix s tučným šekom. Spolu so šekom Netflix priniesol aj súkromné ostrovy, vrtuľníky a homosexuálov (čo je pri seriáloch a filmoch od Netflixu už tradíciou).

Skrytá pocta

Salvador Dali bol španielsky surrealistický umelec, ktorý po sebe zanechal obrovskú značku. Španieli sú veľmi hrdí, že je súčasťou ich kultúry, a preto sa tvorcovia rozhodli do seriálu zaradiť masky s jeho podobizňou. Tie majú znázorňovať rešpekt a zároveň pripomínať jeho pamiatku.

Seriál bol takmer zrušený

La Casa de Papel mal svoju premiéru v máji 2017 a jeho hodnotenia boli veľmi vysoké. Ako však plynul čas, hodnotenia začali výrazne klesať a grand finálne nebolo v konečnom dôsledku až také grand ako sa plánovalo. Seriál si po prvých dvoch častiach získal 4 milióny priaznivcov, ale toto číslo kleslo na polovicu. Ako sme už vyššie spomínali, na scénu naklusal Netflix, a náš obľúbený seriál zachránil.

„Bella Ciao“ bola piesňou protestu už dávno pred seriálom

Prvýkrát sa pieseň v seriáli objavila v momente, kedy sa zlodeji dostali do mincovne, a uvedomili si, že sa von dostanú s peniazmi. V tomto prípade to bola pieseň nádeje. Pieseň sa v seriáli objavila aj neskôr – keď ju The Professor spieval so svojím bratom Berlinom. Vtedy sa pieseň stala symbolom víťazstva.

Táto pieseň sa počas 2. svetovej vojny spievala na zhromaždeniach protifašistického odboru v Taliansku.

Zdroj foto: portugalinews.com, reddit.com