8. MAREC už čoskoro zasvieti v našich kalendároch a pripomenie nám to, na čo by sme nikdy nemali zabúdať. Na ŽENY! Tento deň totiž patrí všetkým ženám.

Sladké prekvapenie, ružička lásky či sladký bozk na líce? Všetko sa spája s týmto krásnym sviatkom. Ako každý sviatok má svoju históriu, ani 8. MAREC nie je výnimkou. Prenesme sa cestou histórie tohto sviatku a dozviete sa zaujímavé skutočnosti, ktoré stoja naozaj za to.

Ako potešiť ženy na ich sviatok - MDŽ | Naureus.sk

História Medzinárodného dňa žien

MDŽ sa už mnoho rokov viaže k 8. MARCU. Počuli ste o štrajku newyorkských krajčírok z roku 1908? Ak áno, tak veľmi rýchlo pochopíte, prečo sa práve 8. MAREC stal dňom všetkých žien. Krajčírky bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkemu platu a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Veľké zhromaždenie na volebné právo žien sa uskutočňovalo práve v tento deň v roku 1908 v New Yorku. Tento sviatok sa veľmi rýchlo rozšíril po celom svete, čo malo aj za následok, že ho uznávame dodnes. Pred 1. svetovou vojnou ženy dosiahli 8- hodinový pracovný čas a aj zlepšenie sociálnych podmienok. Od roku 1975 sa tento deň považuje za Deň medzinárodnej solidarity žien.

Dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien. Jeho história však napovedá, že  neslúžil vždy len nežnému pohlaviu | REFRESHER.sk

MDŽ sa prvýkrát konal na ČSR v roku 1921, no počas 2. svetovej vojny bol zrušený. Po roku 1945 bol znova obnovený, čomu sa ženy nesmierne tešili.

Dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien. Jeho história však napovedá, že  neslúžil vždy len nežnému pohlaviu | REFRESHER.sk
Podívejte se, proč se MDŽ začal slavit v první řadě – Tchibo

Vedeli ste, že práve sviatok všetkých žien uznáva aj samotná politika? Povedali by ste, že práve politická strana SMER-SD si tento sviatok pravidelne na Slovensku pripomína s úsmevom na tvári? Pre mňa to bolo veľkým prekvapením.

Život ide ďalej aj po Kuciakovej vražde - SME | MY Nitra

Zdroj: bystricoviny.sk | Foto: inspio.sk