Zimné a chladné obdobie čoskoro za sebou zatvára dvere a prichádza k nám opäť JAR.

Už za veľmi krátky čas všetko začne opäť kvitnúť a zelenať sa. Príroda chytí svoj nádherný nádych a všetko začne naberať svoje rôznorodé farby. Svet sa stane veselším a farebnejším. Jar so sebou prináša však aj svoje obete. Jarné práce nás neobídu a čoskoro sa do nich s radosťou pustíme. Čo nás čaká a neminie?

Kalendár záhradkára: Čo musíte urobiť v záhrade v apríli? - Dom a byt -  Užitočná pravda - Pravda.sk

Nehovorí sa nadarmo, že všetky jarné práce začínajú v prostredí našej garáže. Všetky pracovné nástroje si treba pred prácou vyčistiť a pripraviť. Odporúča sa natierať pracovné nástroje olejom? Predstavte si, že áno. Nie však hocijakým, ale len tým rastlinným. Overte si, že všetko máte nakúpené a že Vám nič nechýba.

Záhrada, bez úrazu, práca v záhrade, oblečte sa do záhrady

Celú záhradku či predzáhradku treba po krutej zime upraviť. Pôdu treba prekypriť a nepoddajné zvyšky rastlín a buriny odstrániť. Pred sadením rôznych kvetín či rastlín musí byť pôda dostatočne pripravená, aby bola schopná prijať nové sadenice.

Vápnenie pôdy: Dôležité opatrenie pred koncom roka! | Urob si sám

Trávnik v žiadnom rodinnom prostredí nesmie chýbať. Je niečo krajšie ako zelený a bezchybný trávnik? Myslím si, že určite nie. Ani ten sa však nezrodí len tak z ničoho nič. Trávnik po zimnom období treba pohrabať a všetky zvyšky či nečistoty odstrániť. Na miestach, kde sa nachádzajú diery, treba navoziť novú zem a nasadiť trávu znova.

Starostlivosť o trávnik (podľa ročných období) - DoDomácnosti

Je nevyhnutné po náročnej zime aj zastrihávanie či obrezávanie? Určite áno. Prestrihanie malín, ruží či rôznych iných rastlín je nutné a potrebné. Len v takom prípade Vám budú v lete rásť dlho a budete mať na ne pekný pohľad. Treba vziať do rúk len nožík či nožnice a pustiť sa do práce.

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch |  Chovatelahospodar.sk

Burina a škodce nie sú tým vhodným variantom na krásnu záhradu. Treba sa ich zbaviť čo najskôr, aby sme neskôr nemali závažnejšie problémy. Hoci sú rastliny na jar slabé a nepoddajné, no ak im v zime poskytnete vhodnú starostlivosť nebudete ľutovať. Výsledok bude stáť za to.

Poznáte najčastejšie buriny v záhrade? Niektoré sa dajú využiť pre zdravie  | Záhrada.sk

Zdroj: ČoJee!?|Foto: zahradnymagazin.sk