Vyzerá ako Rihanna, a znie ako jej kombinácia so Siou a Adele.

Povedzme si to na rovinu: málokto sa v dnešnom svete hudby venuje soulu. Za jeho kráľovnú sa považuje Aretha Franklin (oprávnene), a naša generácia viac pozná tvorbu Amy Winehouse, ktorá sa takisto venovala tomuto žánru.  A jednou z ďalších veľkých soul speváčok je 32-ročná Andra Day zo San Diega.

Andra Day:

zdroj: pinterest.com

Andra vyrastala v slnečnej Kalifornii a spievala gospel v kostole. Spievaniu sa venovala aj po skončení strednej školy, kedy vystriedala až 20 pracovných miest. Keď raz vystupovala v nočnom klube, všimla si ju žena Stevie Wondera, a veci sa dali pomaly do pohybu. Wonder ju odporučil producentovi Adrianovi Gurvitzovi a začala pracovať na svojom prvom albume.

Vždy vzhliadala k ženám ako Billie Holiday, alebo Ella Fitzgerald. V jej hudbe môžeme počuť mix soul a blues, s prvkami RnB. Počas svojej práce na albume vytvorila 40 originálnych piesní, ktoré zahŕňali aj covery piesní ako Lose Yourself (Eminem), Mamma Knows Best (Jessie J), či Uprising (Muse). Jej album Cheers to the Fall, bol nominovaný na cenu Grammy a skladba Rise Up taktiež. I keď to bol jej prvý album, ukázal sa ako kvalitný, úprimný a jej umenie zasiahne každého, pretože nemusíte robiť nič iné, len počúvať. Texty sú jasné, hlas plný emócií a už po pár skladbách si prídete ako v nejakom kabaretnom bare. Jej texty sú osobné a pri jej vystúpeniach akoby dostávali vlastný život. Ako sama povedala, vždy robila hudbu len pre zábavu, no neskôr si uvedomila, že hudba dokáže byť silná , a dokáže mať výpovednú hodnotu (HAHA, to keby si uvedomili niektorí pseudoumelci). Andra je popri všetkom jednoduchá žena, ktorá si rada prečíta komiksy od Marvel a DC Comics. A i keď sa vám môže zdať, že je pomerne neznáma, denne ju ľudia zastavujú na ulici, pretože je pre nich inšpiráciou, pre jej štýl, hudbu, texty.

andra day | Andra Day in Montreal. March 18, 2016. Photo: Dan Nawrocki.:

zdroj: pinterest.com

Podľa jej slov, soul nikdy nevyjde z módy, pretože sa s týmto štýlom ľudia môžu spojiť. A aké má speváčka plány do budúcna?
Momentálne tvorím, ale nechcem nič plánovať.“  Všetko však nasvedčuje tomu, že sa môžeme tešiť na nové spolupráce a originálnu tvorbu. Na jej hudbu sa možno nevybláznite, nebudú ju hrať na párty v žiadnom klube, no dotkne sa vašej duše (a vašom playliste by rozhodne mala byť).

zdroje: YouTube, pinterest.com