JEŽKOVIA sú na prvý pohľad veľmi mierumilovné stvorenia, pravda však stojí na úplne inom konci.

Skutočnosť, že ježkovia sú prospešní v záhradách nie je žiadnym prekvapením. Viete však o týchto stvoreniach všetko? Čo vás môže prekvapiť a o čom ste ani len netušili?

Ježko bielobruchý a jeho chov - Magazín Chovateľa

Ježkovia majú telo pokryté pichliačikmi, ktorými sa chránia pred nepriateľmi. Koľkými pichliačikmi je telo ježka pokryté? Ich počet sa odhaduje od 5000 do 7000 ostrých pichliačov. Zrak tohto stvorenia je veľmi slabý, no sluchom a čuchom by kľudne mohol súperiť s ostatnými seberovnými.

Zachráňme ježka: Starostlivosť a prezimovanie v záhrade | Urob si sám

Veľkou zaujímavosťou, o ktorej som ja osobne ani len netušila je to, že matka svoje mláďatá často nespoznáva a preto sa môžu stať jej potravou. Vedeli ste, že toto pichľavé zvieratko dokáže uloviť aj hada? Väčšina ježkov je proti hadiemu jedu veľmi imúnna, čo by som si ani nepomyslela.

Aký ježkov nos. Ježkovia (lat

Ak cíti ježko ohrozenie, okamžite sa skrúti do klbka, čím sa chráni pred svojimi nepriateľmi. Pichľavá guľa ho ochráni skutočne pred všetkými, ktorí sa mu snažia ublížiť.

Najčastejšie stretnú pred panelákom ježka psíčkari, Bratislavský kuriér

Toto je však veľmi diskutabilné, pretože počula som o situáciách, kedy psy ježka aj napriek pichliačom roztrhali. Takáto situácia sa stala aj u mojich starých rodičov, čomu som zostala skutočne zaskočená a prekvapená.

Uznávanie krutosti voči zvieratám: Čo hovorí zákon o dobrých životných  podmienkach zvierat? - Článok - 2021

Zdroj: zahradkar.pluska.sk | Foto: zvieratka.pravda.sk