Nových pozitívnych prípadoch COVID-19 vzrástol o 37, teda celkový počet chorých sa nám na Slovensku zaokrúhlil na 400. Negatívnych pacientov bolo celkovo 8 697, za včerajší deň 661. Práve prijatými opatreniami a ich dodržiavaním sa naša krajina zaraďuje medzi, kde počty potvrdených prípadov nenarastajú v extrémnych číslach, ako je tomu napr. vo Francúzsku, kde behom ostatného dňa podľahlo nákaze skoro 500 ľudí alebo USA, kde COVID-19 zabil 4 059 ľudí.

Testovanie je najlepšou prevenciou a je aj cestou krajín, ktoré úspešne bojovali a bojujú s vírusom. Aktuálne sú slovenské laboratóriá sú schopné spracovať 1 000 vzoriek, kapacity sa však vedia navýšiť na dvojnásobok. Ústredný krízový štáb však aktuálne odmieta pristupovať k úprave metodiky identifikácie osôb, ktoré všeobecní lekári musia posielať na testy. Objavujú sa preto aj situácie, kedy do povinnej dvojtýždňovej karantény musia nastúpiť lekári a sestričky, ktorí vyšetrovali nakazeného, avšak iba následne, na základe vlastnej iniciatívy sa osoba išla dať vyšetriť, keďže jeho/ju lekár na testy neposlal, keďže nesplnil Ministerstvom zdravotníctva stanovené kritériá. Je jasné, že nie je možné otestovať všetkých 5 a pol milióna občanov, otázne je však zhodnocovanie príznakov ako aj informovanie obyvateľov.

Behom pondelku unikli štatistické údaje o osobách s potvrdeným COVID – 19 a boli vytvorené mapy, kde si každý mohol pozrieť, koľko a osoba akého pohlavia a veku sa nachádza v jeho okolí. Predmetný únik informácií a údajov bude predmetom preverovania zo stranu Úradu na ochranu osobných údajov, keďže, spojením si údajov z viacerých verejne dostupných zdrojov môže dôjsť k identifikácii konkrétnych osôb. Otázne je, aký prístup teda k informovaniu kompetentné úrady zaujmú, keď najmä v spojitosti so pribúdaním slnečných dní a predlžovaním obdobia izolácie v domovoch možno vidieť viac a viac ľudí na prechádzkach aj so svojimi deťmi. Toto samo o sebe nie je problémom, ale pokiaľ vidieť na ihriskách hrať sa spolu deti, nehodnotiac aktuálne prístupu rodičov, ktorí to umožňujú, nie je na mieste, aby rodičia mali možnosť pozrieť si, či v okolí ihriska a teda aj na samotnom ihrisku nehralo pred pár dňami dieťa s potvrdeným COVIDom? A to viac, keď nedochádza k plošným dezinfekciám verejných priestorov – toto robia na dobrovoľnej báze niektoré mestá a obce – a vírus prežije na niektorých povrchoch až 3 dni?

Pokiaľ máte priateľov alebo rodinu na Cypre, na Malte, v Grécku, Írsku alebo Španielsku, Slovenská pošta aj naďalej nebude schopná doručiť príp. list alebo balík. Do všetkých ostatných krajín EÚ však od dnešného dňa obnovuje pošta odosielanie, preto, pokiaľ Vás veľkonočne „cez net“ vyšibe známy z Českej republiky, nezabudnite mu poslať pomlásku, nie len vzdialene si štrngnúť.

Foto: pixabay.com