Od 13.3.2020 boli zatvorené kúpaliská, telovýchovno-športové zariadenia, zariadenia pre deti a mládež vrátane zariadení starostlivosti o deti do 3 rokov veku, cukrárne, bistrá, kaviarne, bary a podobné zariadenia verejného stravovania, wellness centrá, prevádzky zábavného charakteru. počas tohto prvého víkendu mohli byť otvorené iba predajne potravín, lekárne drogérie, novinové stánky a reštaurácie a stánky s rýchlym občerstvením. Následne, o 3 dni neskôr, 16.3.2020 sa u nás uzavreli všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby, okrem vybraných výnimiek, zabezpečujúce základné potreby a fungovanie. Tým u nás život na uliciach akoby zhybernoval a ľudia súdržne ostali vo svojich domovoch.

Na území Slovenskej Republiky sa pondelkovými testami potvrdilo 27 nových pozitívnych prípadov COVID – 19 a 661 negatívnych vzoriek. Na našom území máme k 30.3.2020 celkovo teda na 363 potvrdených prípadov a celkovo evidujeme 7 857 negatívne otestovaných ľudí.

Prevenciou je stále primárne zotrvanie v domovoch, avšak s účinnosťou od pondelku 30.3.2020, od kedy môžu byť (za sprísnených hygienických podmienok) otvorené viaceré prevádzky, možno vidieť v uliciach miest stále viac a viac ľudí. Preto, rovnako, prevenciou ostáva aj nosenie rúšok, ktoré ľudia, ale aj rôzne spoločnosti, začali svojpomocne vyrábať. Rúško chráni najmä ostatných ľudí, samotného nositeľa chráni iba zmenšením „expozičnej plochy“. Preto rúško (alebo inak prekryté ústa a nos) musia nosiť povinne všetci ľudia na verejnosti. Bez takejto ochrany úst a nosa nás už (povinne) nikto nepustí do obchodov alebo úradov.

Medzi novootvorenými prevádzkami nájdete napr. očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, kľúčové služby, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky, zberné dvory, predajne metrového textilu a galantérie, prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, prevádzky predávajúce a servisujúce bicykle alebo aj advokátske kancelárie alebo notárske úrady. Tieto všetky, spolu s predajňami potravín alebo drogériami, ktoré boli otvorené aj doteraz, musia najmä:

  • nevpustiť do svojej prevádzky/priestorov osobu bez rúšky;
  • zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo ochranných jednorazových rukavíc pri vchode; a
  • limitovať počet zákazníkov vo svojich predajniach (jeden zákazník na 25 m2).

Samostatne obchody ešte musia zabezpečiť možnosť nakupovania seniorov nad 65 rokov c čase od 9tej do 12tej a povinný sanitárny deň – nedeľa. V obchodoch a prevádzkach sa odporúča aj meranie telesnej teploty zákazníkov (a veríme, že veľa zamestnávateľov s otvorenými prevádzkami meria teplotu aj svojim zamestnancom).

Od pondelku sa nevyhnú povinnej karanténe ani osoby, ktoré sa na Slovensko vracajú zo zahraničia individuálne. Prijatím a publikovaním COVID zákonu už majú relevantné autority v rukách nástroj, ako skontrolovať každého, či a ako karanténne opatrenia dodržiava. Sankciou môže byť pokuta vo výške 1 659,- €, čo už sranda nie je, aj keď sharujete radi vtipné obrázky k aktuálnej situácii. Kto vie, čo bude s týmto zákonom, keďže už teraz strana SMER – SD avizuje podanie na Ústavný súd SR proti tomuto zákonu a jeho účinnosti.

Vláda SR odprezentovala balíček tzv. prvej pomoci, ktorými má vedenie našej krajiny sanovať negatívne dopady pandémie, prezentované však nerieši a nepomáha veľkým podnikom, čo určite bude predmetom viacerých ďalších diskusií, avšak jednotlivé podmienky a spôsoby pomoci podosiaľ neboli jednoznačne a detailne prezentované.

Foto: pixabay.com