4. októbra 1970 bola legendárna rocková hviezda Janis Joplin nájdená mŕtva v jej hollywoodskej hotelovej izbe. Oficiálna verzia jej smrti hovorí o predávkovaní heroínom.
Podľa oficiálnej správy koronera bolo smrti Janis Joplinovej nariadené minimálne predávkovanie heroínom. Rokenrolová legenda, ktorú objavili v jej hotelovej izbe v Hollywoode 4. októbra 1970, zvierala cigarety v jednej ruke a peniaze v druhej. Mala 27 rokov.
Joplin, jedna z najtalentovanejších skladateliek a interpretov 60. rokov, tiež trpela vážnymi problémami s užívaním návykových látok. Potvrdila to je priateľka Peggy Caserta, ktorá vo svojej monografii s názvom I Ran Into Some Trouble, problém spomínala.
Z hviezdy však zostala 7. októbra len spálená hromada popola, ktorú jej rodina súkromne rozptýlila z lietadla do Tichého oceánu. Bol to len rok, čo ikona kontrakultúry predstavila na festivale Woodstock v roku 1969 klasiku „Piece of My Heart“ pre státisíce fanúšikov.
Bežná dávka
Krátko po tom, čo Joplin zomrela, sa rozšírila zvesť, že sa predávkovala neobvykle silnou dávkou heroínu. Caserta tvrdila, že použila presne tú istú dávku ako stále, a uviedla, že považuje túto teóriu za „absurdnú“. Peggy Caserta sa nad smrťou blízkej priateľky trápila veľmi dlho.
Zlaté 60. roky?
60. roky nepochybne priniesli najexperimentálnejší posun v modernej americkej hudbe. Obdobie po Eisenhowerovi prinieslo nové myšlienkové prúdy, ktoré vyvolali psychedelické experimenty s drogami, ako aj sociálne a kultúrne otrasy vo vietnamskej vojne.
V tom čase bola Joplin speváčkou skupiny Big Brother and the Holding Company na popovom festivale v Monterey. Mala iba 24 rokov a jej spevácka kariéra sotva päť. Bola odhodlaná nasledovať svoju vášeň pre spev a v januári 1963 zanechala štúdium na univerzite – stopom sa vydala do San Francisca.
Dá sa povedať, že sláva výrazne zhoršila speváčkinu závislosť na alkohole a metamfetamíne. Skôr, než sa dostala k heroínu, vyskúšala aj iné psycheliká.
V roku 1966 Joplinovej kariéra prudko vzrástla. Jej talent si všimli rýchlo takmer všetci a videli, ako sa stala vedúcou speváčkou skupiny Big Brother and the Holding Company. Joplin začala koncertovať, nahrával ikonické diela ako „Piece of My Heart“ a krátko randila so zakladajúcim členom skupiny Grateful Dead
Janis umiera na predávkovanie
Bolo to 4. októbra 1970 a Janis Joplin už tradične meškala na nahrávanie. Cestný manažér John Cooke bol odhodlaný speváčku na nahrávanie dotiahnuť a vbehol do jej izby v hollywoodskom hoteli Landmark Motor. Mal v pláne ju z izby vytiahnuť, no napokon to museli urobiť záchranári.
Keď Cooke vstúpil do Joplinovej izby, našiel ju ležať mŕtvu na jej posteli s peniazmi v jednej ruke a cigaretami v druhej. Úrady tiež zaznamenali fľaše alkoholu a injekčnú striekačku. Drogy na mieste nájdené neboli. Koroner tvrdí, že drogy boli z miesta činu odstránené priateľmi speváčky. Neuvedomovali si však, že drogy budú zistené v krvi počas toxikologickej pitvy.
Noguchi dospel k záveru, že Joplin zomrela na predávkovanie heroínom, ktoré bolo znásobené alkoholom. Cooke si myslel, že Joplin dostala príliš silnú dávku – čo nebolo úplne nepodložené. Úrad lekára v okrese New York potvrdil, že predávkovanie heroínom je zvyčajne pomalé – a vyskytuje sa rýchlo iba v kombinácii s inými drogami.
Klub 27
Janis Joplin zanechala po sebe kreatívne nedotknuté dedičstvo hlasom, ktorý kričal na kolektívne túžby jednej generácie. Zomrela v najlepších rokoch, čím sa zaradila medzi ďalších talentovaných umelcov, ktorí sú taktiež súčasťou Klubu 27. Do klubu patrí aj jedinečný Jimmy Hendrix, ktorý zomrel pár dní pred Janis.
Joplin bola posmrtne uvedená do Rockovej siene slávy v roku 1995 a v roku 2005 jej bola udelená cena Grammy za celoživotné dielo.
Zdroje: wikipedia.org, biography.com, thesound.co.nz, rollingstone.com