Soundtrack sa v súčasnosti používa ako názov hudobného sprievodu vo filmoch. Niekedy sa takáto hudba nahráva špeciálne iba pre daný film alebo je súčasťou albumu konkrétnych spevákov. Vydávanie piesní z filmov sa začalo v tridsiatych rokoch 20. storočia. Vedeli ste, že prvým soundtrackom z hraného filmu, ktorý vyšiel na albume, bola hudba do filmu Rómeo a Júlia z roku 1968?

Pripravili sme si pre vás menší zoznam, ktorý vám priblíži 15 najlepších soundtrackov z filmov, ktoré isto musíte poznať. Za nás je na prvom mieste slávna pieseň od Céline Dion, My Heart Will Go On, pri ktorej sa nám vybaví jednoznačne „nepotopiteľná“ loď Titanic a jedinečný príbeh lásky Jacka a Rose. Ktorý soundtrack je váš favorit?

My Heart Will Go On vo filme Titanic

Ako som už vyššie spomínala, túto známu pieseň zaspievala skvelá speváčka Céline Dion. Určite niesom jediná, ktorá pri jej počúvaní si predstaví Titanic plaviaci sa po Atlantiku, romantické zábery hlavných postáv či potopenie lode až na dno oceána.

I Don’t Wanna Miss a Thing vo filme Armageddon

Kto by už nevidel katastrofický film Armageddon, ktorý sa odohráva vo vesmíre. Ja som ho už videla nespočetne veľakrát. Rocková skupina Aerosmith zaspievala k filmu dojímavú skladbu I Don’t Wanna Miss A Thing, ktorá vás citovo ešte viac pošteklí.

Hungry Eyes a The Time of my Life vo filme Hriešny tanec (Dirty Dancing)

Romantický tanečný film Hriešny tanec, v ktorom si zahrali hlavnú úlohu Patrick Swayze a Jennifer Grey, ste museli vidieť minimálne raz za život. Ak nie dobrovoľne, tak si vás k televízoru isto posadili rodičia, pretože tento legendárny film pochádza skôr z čias ich dospievania. Hriešny tanec sprevádzali piesne ako Hungry Eyes a The Time Of My Life, ktoré dopomohli k jeho sláve.

I See Fire vo filme Hobbit

Medzi mojich najobľúbenejších interpretov patrí rozhodne sympatický ryšavý spevák Ed Sheeran. Jedna z jeho piesní, I See Fire, sa objavila v populárnom filme Hobbit. Zaujímavosťou je, že najprv som počula túto skladbu a až tak pozrela samotný film. Vôbec som netušila, že moja obľúbená pieseň je soundtrackom pre túto trilógiu. Musím povedať, že I See Fire dokonale zapadá do života Hobbitov.

See You Again vo filme Rýchlo a zbesilo 7 (Fast & Furious 7)

Asi každý, kto videl filmovú sériu Rýchlo a zbesilo, vie, že jeden z hlavných hercov nestihol dokončiť natáčanie. Iróniou je, že práve rýchle auto mu bolo aj osudným. Reč je o hercovi menom Paul Walker. Pieseň See You Again bola nielen soundtrackom pre film, ale aj samotnou rozlúčkou s hercom.

A Thousand Years vo filme Twilight

Známa skladba A Thousand Years bola použitá v upírskej ságe Twilight. Pieseň je plná lásky a vernosti, preto niet divu, že ju často hrajú na svadbách. Dokonca aj v klipe môžeme vidieť ústrižky z Bellinej a Edwardovej svadby.

Shallow vo filme Zrodila sa hviezda (A Star is Born)

Americký film Zrodila sa hviezda rozpútal bitku o voľné lístky do kín. Ani sa nečudujeme! Veď predsa pieseň Shallow v podaní Bradleyho Coopera a Lady Gagy privoláva zimomriavky. Niet preto divu, že sa zaradila aj medzi často hrané skladby v rádiách.

Highway to Hell vo filme Iron Man

Aká pieseň vám napadne, keď sa povie hardrocková kapela AC/DC? Jednoznačne Highway to Hell! Populárna skladba sa stala soundtrackom pre ešte populárnejší film, Iron Man. Keď si Tony Stark (Robert Downey Jr.) oblieka svoj červeno-žltý pancier, Highway to Hell v pozadí tomu dodáva to „pravé orechové“.

Till I Collapse vo filme Oceľová päsť (Real Steel)

Bývalý boxer, vysokí roboti, nekonečné zápasy. Tak by sme mohli v skratke opísať film Oceľová päsť. Roboti tu medzi sebou bojujú, avšak jeden z nich je naozaj výnimočný – Atom. Ten sa nikdy nevzdáva a o tom je aj soundtrack Till I Collapse, ktorý zaspieval americký raper Eminem.

Lose Yourself vo filme 8. míľa (8 mile)

Ešte trochu ostaneme pri Eminemovi. Jeho vlastná skladba Lose Yourself sa stala soundtrackom pre film 8. míľa, v ktorom si dokonca aj sám zahral hlavnú rolu. V tomto „životopisnom“ filme si môžete pripomenúť začiatky raperovej kariéry a ešte ďalšie jeho známe piesne.

X Gon Give It To Ya vo filme Deadpool

A máme tu ďalšieho známeho rapera. DMX požičal svoj hlas do skvelej akčnej komédie Deadpool. Pieseň X Gon Give It To Ya a spomalený záber superhrdinov ladí spolu tak dobre, ako Ryan Reynolds a jeho nenahraditeľný humor.

Somewhere over the Rainbow vo filme 50x a stále po prvý raz (50 First Dates)

Pri piesni Somewhere over the Rainbow sa mi vybaví práve tento romantický film s prvkami komédie, ktorý musel vidieť azda každý z vás! V hlavnej úlohe sa predviedla Drew Barrymore, ktorá si po vážnej autonehode nepamätá žiadne iné dni. Po jej boku si zahral Adam Sandler. Ten zas ochotne bojuje o jej srdce každý deň znovu a znovu.

Heathens a Sucker for Pain vo filme Jednotka samovrahov (Suicide Squad)

Populárna skladba Heathens od amerického hudobného dua Twenty One Pilots sa stala soundtrackom pre film Suicide Squad. K soundtrackom však prispeli aj iné známe mená. Lil Wayne, Wiz Khalifa, Imagine Dragons, Logic, Ty Dolla $ign a X Ambassadors spojili svoje hlasy a vytvorili pieseň Sucker for Pain.

Can’t Tell Me Nothing a Right Round vo filme Vo štvorici po opici (The Hangover)

Keď v rádiách hrajú pieseň Can’t Tell Me Nothing, ktorú spieva Kanye West, zakaždým si spomeniem na štyroch kamarátov cestujúcich do Las Vegas. Tí ešte nevedia, čo všetko ich tam čaká. Áno, mám na mysli film Vo štvorici po opici. Takisto nesmiem zabudnúť ani na chytľavú skladbu Right Round, ktorá hraje v pozadí, keď sa premietajú zážitky z ich „nezabudnuteľného“ výletu.

All Star a Hallelujah vo filme Shrek

Čo by to bol za zoznam, keby sme vynechali tento animovaný film. Shrek, Fiona a Oslík. Tri postavy, ktoré nás sprevádzali detstvom a isto aj dospievaním. Legendárnu pieseň Hallelujah a nákazlivý song All Star, ktorý vás isto roztancuje, si budem navždy spájať s rozprávkou o zelenom zlobrovi.

https://www.youtube.com/watch?v=v4tYJdDj3_8

Zdroj: ČoJee!? | Video: YouTube