Ľudstvo si isto pamätá najkrvavejšie vojny v našich dejinách. Prvá a druhá svetová vojna, vylodenie v Normandii, bitka o Stalingrad či útok na Pearl Harbor. A mohli by sme menovať ešte ďalej. No nič sa nevyrovná tomu, ako svet spoznal silu jadrových zbraní.

Hirošima

Dňa 6. augusta 1945 posádka bombardéra Boeing B-29 Superfortress s nápisom Enola Gay už bola pripravená splniť svoju smrtonosnú misiu. Ich cieľom bolo zničiť japonské mesto Hirošima atómovou bombou Little Boy. Pilot, plukovník Paul Tibbets, vtedy vzal do ruky palubný mikrofón a vyhlásil:

,,Tento záznam je určený pre dejiny. Dajte si pozor, čo hovorím. Zhodíme prvú atómovú pumu!“

Nagasaki

Dňa 9. augusta 1945 ďalší americký bombardér Boeing B-29 Superfortress s prezývkou Bockscar zhodil druhú atómovú bombu, tentoraz plutóniovú, nazývanú Fat Man na japonské mesto Nagasaki. Dnes uplynulo presne 75 rokov od atómového bombardovania tohto mesta.

Bomba padala 43 sekúnd a vo výške 469 metrov nad mestom explodovala. Výbuch zabil okamžite 40-tisíc ľudí na mieste a zranil vyše 60-tisíc ľudí, pričom celkový počet mŕtvych sa odhaduje až na 80-tisíc ľudí. Atómová bomba Fat Man rozhodla nielen o osude obyvateľov, ale aj o celej druhej svetovej vojne.

Kapitulácia Japonska a koniec druhej svetovej vojny

Japonský cisár Hirohito povedal, že nepriateľ má novú desivú zbraň s takou silou, ktorá môže ukončiť mnoho nevinných životov a spôsobiť nesmiernu škodu. 

,,Ak by sme pokračovali v boji, nielenže by to malo za následok vymazanie japonského národa, ale tiež by to viedlo k celkovému zániku ľudskej civilizácie.“

Preto vojnou zničené Japonsko vyhlásilo kapituláciu a 2. septembra 1945 ju na palube bitevnej lode USS Missouri, ktorá kotvila v Tokijskom zálive, aj podpísalo. Druhá svetová vojna sa po dlhých šiestich rokoch týmto oficiálne skončila.

Pre pandémiu nového koronavírusu sa na spomienkovom podujatí v Nagasaki zúčastnilo menej ľudí ako obvykle a mnohé akcie tohto druhu boli zrušené. Tí, ktorí túto katastrofu prežili, sa rozhodli podeliť o svoje spomienky prostredníctvom internetu.

Zdroj: historickarevue.com, svet.sme.sk & cas.sk | Foto: cnn.com