Výprava Sira Johna Franklina na severozápadný priechod bola vyznačená otravou, vraždením a kanibalizmom po tom, čo jeho lode uviazli v arktických ľadoch.

V máji 1845 sa 134 mužov vydalo na cestu hľadania severozápadného priechodu. Ten sa mohol stať lukratívnou obchodnou cestou, ktorá by mohla otvoriť Britániu celej Ázii. Priechod sa však nájsť nepodarilo.

Zdroj: Horrorfuel.com

Franklinova expedícia, ako sa volala, bola považovaná za jednu z najlepšie pripravených misií svojej doby. Kapitán Sir John Franklin podnikol niekoľko ciest do Arktídy a jeho lode HMS Terror a HMS Erebus boli špeciálne opevnené, aby odolali ľadovým vlnám. 

V júli roku 1845 expedícia zmizla a trvalo ďalšie 3 roky, kým si to Briti všimli. Hneď po tom zahájili pátranie, ktoré neprinieslo žiadne ovocie. Počas ďalších piatich rokov sa na neobývaných ľadovcoch našli len 3 neoznačené hroby a zbierka vecí posádky. Telá, ktoré boli z hrobov vybraté, vykazovali známky podvýživy, vraždenia a kanibalizmu. Trvalo viac ako 100 rokov, kým sa našli zvyšky stratenej expedície. Tieto zvyšky so sebou priniesli ďalšie otázky.

Severozápadný priechod je v dnešnej dobe ľahko prejazdný kvôli zmene podnebia. Zdroj: Britannica.com

Do 15. storočia mala Osmanská ríša monopol na pozemné obchodné cesty, čo povzbudilo európske mocnosti, aby sa vydali k moru pri hľadaní ďalších trás, napríklad Severozápadného priechodu. Od 15. do 19. storočia bola táto vodná cesta zablokovaná ľadom. V dnešnej dobe sa tento priechod otvoril pod vplyvom zmeny podnebia a topenia ľadovcov.

Zachránení vďaka alkoholu?

Expedícia Franklin mala odísť z prístavu Greenhithe v Kente v Anglicku 19. mája 1845. Franklin by velil HMS Erebus a kapitán Francis Crozier by dohliadal na HMS Terror. Obe lode boli vybavené trupmi so železnou vrstvou a robustnými parnými strojmi navrhnutými tak, aby odolali intenzívnemu arktickému ľadu. Taktiež boli vybavené jedlom na 3 roky. Posádka mala k dispozícii aj knižnicu.

Po vyplávaní z rieky Temža sa lode zastavili v škótskych Orknejských ostrovoch Stromness a na veľrybích ostrovoch v zálive Disko na západnom pobreží Grónska. Tu posádka napísala svoje posledné listy domov. Tieto listy odhalili, že Franklin zakázal alkohol a nadávky. Päť mužov poslal domov. Prečo boli námorníci prepustení, zostáva nejasné. Historici si však myslia, že to bolo kvôli porušeniu pravidiel.

Zdroj: cbc.ca

Pred odletom zo zátoky Disko posádka zabila 10 volov, aby si doplnila zásoby čerstvého mäsa. Bolo to koncom júla 1845, keď Erebus a Terror prešli z Grónska na kanadský ostrov Baffin a dve veľrybárske plavidlá ich videli naposledy v prevádzke.

Chýbajúci manžel

Správne. Manželke Sira Johna Franklina začal manžel chýbať, keď takmer 3 roky nedostala žiaden list. Poprosila teda námorníctvo, aby zahájilo pátraciu akciu. Británia nakoniec týchto akcií zorganizovala viac než 40.

Prvé dôkazy o nie veľmi príjemnom osude expedície sa našli až v roku 1850. 13 britských a amerických lodí hľadalo stopy v kanadskej Arktíde. Na neobývanom úseku zeme zvanom Beechey Island našla pátracia skupina pozostatky primitívneho tábora a hroby námorníkov Johna Hartnella, Johna Torringtona a Williama Braine. Na hroboch bol rok 1846.

O štyri roky neskôr sa škótsky prieskumník John Rae stretol v zátoke Pelly so skupinou Inuitov, ktorí vlastnili niektoré veci zmiznutých námorníkov. Inuiti ho potom nasmerovali na hromadu ľudských pozostatkov.

Rae spozoroval, že niektoré kosti boli popraskané na polovicu a obsahovali stopy po nožoch, čo naznačuje, že hladujúci námorníci sa uchýlili ku kanibalizmu. „Zo zohaveného stavu mnohých tiel a obsahu kanvíc je zrejmé, že naši úbohí krajania boli privedení k poslednej strašnej alternatíve ako prostriedku na udržanie života,“ napísal Rae. Dodal, že ich kosti boli pravdepodobne tiež varené, aby bolo možné dreň odsať.

Po náleze tiel začalo byť jasné, že lode uviazli v ľadoch a posádka ich musela opustiť. Akonáhle došlo jedlo, posádka pravdepodobne zostala zúfalá, opustená a odhodlaná nájsť pomoc niekde na opustenej arktickej pustine, neďaleko západného pobrežia ostrova Kráľa Williama.

Zistilo sa tiež, že všetky telá trpeli extrémnymi nedostatkami vitamínu C, ktoré by viedli k skorbutu (choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C).

Odborníci však môžu vysloviť hypotézu a sú presvedčení, že Franklin a jeho muži neboli nútení prechádzať ľadom a neboli nútení opustiť loď. Zaujímavosťou je, že obidve lode nevykazovali žiadne poškodenie. Ostáva teda záhadou, prečo sa potopili.

Všetky objavené predmety boli oficiálne prevezené do Národného námorného múzea v roku 1936. Vraky lodí ostali na dne oceána, kde boli preskúmané. Po expedícii teda ostalo niekoľko relikvií, dva vraky a zachované telá troch námorníkov, ktorí mali šťastie, že boli pochovaní skôr, ako ich zjedli ich kamaráti.

Zdroj: Youtube.com

Zdroje: allthatsinteresting.com, archive.org, reddit.com, youtube.com