Aktivistka Greta Thunbergová kritizovala klimatické snahy svetových lídrov, keď hovorila k tisíckam protestujúcich ľudí v Glasgowe pred summitom Organizácie Spojených národov.

Greta Thunbergová, 18-ročná švédska klimatická aktivistka, v piatok kritizovala svetových lídrov za to, že umožnili „vykorisťovanie ľudí a prírody“. Gretin školský štrajk inšpiroval mladých ľudí na celom svete, aby prijali opatrenia a začali boj proti klimatickým zmenám.

„Lídri nerobia nič,“ povedala slečna Thunbergová tisícovému davu pochodujúcemu v Glasgowe pred klimatickým summitom OSN. „Aktívne vytvárajú výnimky, formujú štruktúry tak, aby z nich mali úžitok a mohli naďalej profitovať z tohto deštruktívneho systému.“

greta thunbergová v glasgowe

Ako jedna z najznámejších aktivistiek v oblasti klímy na svete namaľovala pochmúrny portrét summitu v Glasgowe. Tam sa predstavitelia z celého sveta snažili dosiahnuť isté dohody o znížení emisií a udržaní priemernej globálnej teploty pod 1,5 stupňa Celzia. Čísla boli porovnané s pred industriálnymi úrovňami až do konca tohto storočia.

Na okraj summitu vo štvrtok slečna Thunbergová povedala, že COP26 sa „akosi mení na greenwashing kampaň, kampaň PR.“ Lídri biznisu a politici takto predstierajú, že konajú v boji proti globálnemu otepľovaniu bez toho, aby niečo v skutočnosti dodržali.

„Keďže sme tak ďaleko od toho, čo sme skutočne potrebovali,“ povedala slečna Thunbergová na podujatí New York Times v Glasgowe, „myslím si, že sa úspech by sa považovalo, keby si ľudia uvedomili, akým neúspechom je tento COP.“

greta thunbergová

Lídri a obchodní manažéri prijali niekoľko významných záväzkov. V utorok sa viac ako 100 krajín dohodlo na znížení emisií metánu. Ide o silný skleníkový plyn, ktorého emisie by sa znížili o 30 percent do roku 2030. V stredu koalícia najväčších svetových investorov, bánk a poisťovateľov, ktorí spoločne kontrolujú 130 miliárd dolárov, vyhlásila, že sa zaviazala financovať určité projekty. Tie by pomohli firmám a krajinám do roku 2050 dosiahnuť nulové čisté emisie. Environmentalisti však kritizovali prísľub financovania pre nedostatok detailov.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: BBC, CNN