Pediatri v rakúskom hlavnom meste povolia očkovať deti vakcínou BioNTech-Pfizer bez schválenia EÚ od budúceho piatku.

Očkovať deti proti koronavírusu žiada čoraz viac rodičov, povedal Peter Hacker, predstaviteľ verejného zdravotníctva vo Viedni. „V tejto fáze pandémie nesmieme v Rakúsku strácať čas, pretože pandémia postihuje čoraz mladších,“ dodal.

Podľa návrhu mesta budú pediatri povoľovať očkovať vakcínou BioNTech-Pfizer pre deti od piatka 12. novembra.

očkovanie detí vo viedni

Regulátori EÚ zatiaľ nepovolili žiadnu vakcínu proti koronavírusu pre deti mladšie ako 12 rokov. Rakúsko spolu so zvyškom Európskej únie čaká na rozhodnutie Európskej liekovej agentúry, ktorá začala proces schvaľovania vakcíny BioNTech-Pfizer pre deti od 5 do 11 rokov 18. októbra. Rozhodnutie sa očakáva v najbližších mesiacoch. V Spojených štátoch v utorok formálne schválili vakcínu pre deti v tomto veku. Hoci súkromní lekári očkovali deti v niekoľkých európskych krajinách vrátane Rakúska, zdá sa, že teraz ide o prvý systematický očkovací program pre deti organizovaný vládou.

Vo Viedni sa bude môcť dať zaočkovať až 200 detí denne v 34 mestských očkovacích centrách. Túto informáciu zdieľal hovorca magistrátu, ktorý dodal, že mesto je pripravené rozšíriť kapacity, ak sa ukáže vysoký dopyt. Viedeň tiež stále hľadá licencovaných pediatrov, ktorý by podávali dávky v centrách.

Rozhodnutie prichádza v čase, keď Rakúsko prechádza ďalším prudkým nárastom infekcií. Krajina hlásila za posledný týždeň podľa vládnych údajov približne 481 prípadov na 100 000 ľudí, čo je viac ako dvojnásobok prípadov v susednom Nemecku. Vo Viedni, ktorá má 1,9 milióna obyvateľov, zaznamenala v stredu rakúska vláda 1479 nových prípadov.

Podľa vládnych údajov zhromaždených v rámci projektu Náš svet v dátach je len 63 percent Rakúšanov plne zaočkovaných.

deti vo viedni sa nechávajú očkovať

Predstavitelia mesta tiež uviedli, že od 12. novembra sprísnia obmedzenia týkajúce sa ochorenia Covid. Zakážu ľuďom bez oficiálneho dôkazu o očkovaní alebo prekonaní navštevovať reštaurácie, bary, múzeá a niektoré obchody.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | foto: DW