Afroamerická herečka, ktorá bola prvá.
Hattie McDaniel sa narodila 10. júna 1895 vo Wichite v Kansase. Bola dcérou dvoch bývalých otrokov (jej otec dokonca bojoval v občianskej vojne), a najmladšou z trinástich detí. Hattie dokonca bola len jedným z dvoch detí čiernej pleti, ktoré navštevovali školu v Denveri. Počas školy bola veľmi aktívna: recitovala poéziu, spievala v zbore, v kostole a aj doma.
V roku 1910 opustila školu a stala sa umelkyňou na plný úväzok. So svojim otcom a ďalšími divadelníkmi sa rozhodli cestovať do západných štátov USA , kde vystupovali. Herci boli čisto černosi, alebo bieli herci, ktorí hrali černochov. Vystúpenia predstavovali kultúru čierneho obyvateľstva, vtipné poznámky, prevažne pre potešenie bieleho publika.
Herečkina popularita a kariéra rástla, no v súkromí tomu bolo naopak. Jej manžela brutálne zastrelili v 1922, len tri mesiace po ich svadbe. Hattie v roku 1925 vystúpila v rádiu KOA, a stala sa jednou z prvých černošiek, ktorá sa objavila v rádiu.
Akonáhle prišla do Hollywoodu, nemala o prácu núdzu. Len v roku 1936 sa objavila v dvanástich filmoch. Za desať rokov sa objavila v úlohách ako slúžka alebo ako kuchárka pre bielu domácnosť. Za úlohu vo filme Juh proti Severu dostávala 450 dolárov týždenne, o čom sa jej rovesníkom v tej dobe mohlo len snívať. Jej rola „Mammy“, bola viac, než len vedľajšia rola. Na Akadémiu zapôsobila až tak, že získala Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe, čím sa v roku 1940 stala prvou Afroameričankou, ktorej bola táto cena udelená. Bola taktiež prvá Afroameričanka, ktorá bola na odovzdávaní cien ako hosť a nie ako obsluha.
Na podnet kritikov, či sú čierni herci obsadzovaní len do druhoradých rolí povedala: „Radšej budem hrať slúžku za 700 dolárov týždenne, ako byť slúžkou za 7 dolárov na deň.“ Kvôli segregácií sa nemohla zúčastniť na oslave výhry Oscara či filmovej premiéry Sever proti Juhu. Sám Clark Gable pohrozil bojkotom filmu, ak Hattie nepôjde na jeho premietanie. Jej výhra však bola vnímaná ako symbol pokroku pre Afroameričanov. Počas druhej svetovej vojny viedla Černošskú sekciu Hollywoodskeho víťazného výboru, ktorý sa staral o zábavu vojakov. Keďže bola skvelý komik, nemala s tým najmenší problém. Pomáhala aj vo vojnových a povodňových zbierkach, a dostávala sa tam, kde sa iným Afroameričanom dvere zatvárali pred nosom. V 1947 bola aktívna v rozhlase, kde bola obsadená do hlavnej úlohy v komédií „Belulah“, čo z nej robilo opäť prvú černošku, ktorá sa ocitla v hlavnej úlohe rozhlasovej hry. Show „Belulah“, mala pokračovať na televíznych obrazovkách, no herečke bola diagnostikovaná rakovina prsníka a skôr, než ju choroba obmedzovala, zahrala si v pár epizódach.
Herečka, ktorá bola rešpektovaná pre svoj šarm, vkus a šľachetnosť zomrela v roku 1952 vo Wodlland Hills. Na hollywoodskom chodníku slávy má dve hviezdy: jednu kvôli rozhlasu, druhú kvôli televízií. Soška Oscara, ktorú získala bola uchovaná podľa jej poslednej vôle na Howard University vo Washingtone. Počas rasových nepokojov v 60. rokoch sa však stratila a už sa nikdy nenašla.
V dobe, kedy sa iným o takýchto prvenstvách ani len nesnívalo, si šla za svojim a nenechala sa odradiť. Zahrala si vo viac ako tristo filmoch a k spomínanej role „Mammy“, sa vyjadrila, že postavu milovala a mala ku nej blízko, keďže jej stará mama tiež pracovala na plantáži.
V ťažkej dobe, kedy nebolo o rasizmus núdzu ju uznávali producenti, herci a režiséri, ktorí nevideli farbu pleti, ale talent. Dokázala, že nás nemôžu zastaviť obmedzenia, ktoré nám dáva doba ale obmedzenia, ktoré si pripustíme my sami.
zdroje: YouTube, pinterest.com