Výskumníci dúfajú, že sa dozvedia o pohybe malých vtákov prostredníctvom solárnych zariadení, ktoré sú riadené satelitom. Spoločný plán na záchranu ohrozených vtákov pred vyhynutím ťaží z experimentálneho nástroja- malých batohov na solárny pohon.

Plains Wanderers sú malé, svetlohnedé vtáky žijúce na zemi so škvrnitými hrdlami. Tento druh vtákov žije v polosuchých pastvinách Severozápadnej Viktórie a New South Wales Riverina. Kedysi obývali východnú Austráliu, ale ich počet sa za posledných 10 rokov dramaticky znížil. Ich spôsob uhniezdenia a potravy je veľmi špecifický, preto majú aj problém uživiť sa. Príliš veľa dažďa môže byť pre tieto druhy veľmi nebezpečné. Pri nadbytku prehánok vtáci odchádzajú a do dnešného dňa sa výskumníkom nepodarilo zistiť kam.

Nedávne odhady nazačujú, že vo voľnej prírode zostalo 500 až 1000 tulákov na planinách. Austrálska vláda v roku 2015 vyhlásila tuláka na planinách za kriticky ohrozeného. Momentálne bolo 15 vtákov tohto druhu vypustených do národného parku Oolambeyan v regióne NSW Riverina. Vydanie je súčasťou 10- ročného programu v hodnote 175 miliónov dolárov, do ktorého sa zapojili vlády NSW viktoriánskej a južnej Austrálie v spoločnom úsilí zabezpečiť prežitie tohto druhu.

Recent estimates suggest there are between 500 and 1,000 plains wanderers left in the wild.

Je to druhé vypustenie v NSW- prvýkrát bolo vypustených 10 vtákov v blízkosti Hay v marci. Šestnásť bolo prepustených vo Victórií v roku 2021. Výskumníci sa dlho snažili porozumieť pohybu vtákov vo voľnej prírode. Práve z tohto dôvodu sa rozhodli zaviesť solárne batohy, ktorými by mohli monitorovať lokalitu vzácneho druhu vtákov. Tieto batohy majú dvojročnú životnosť a budú sledované satelitom. Predtým bolo sledovanie obmedzené 12- týždňovou výdržou batérie a vtáky bolo možné sledovať iba s vysielačom v teréne.

Plains wanderers in Oolambeyan national park wear solar backpacks that allow the endangered birds to be tracked by satellite.

„Tieto vtáky sú kritickou súčasťou ekosystému, pretože ich prítomnosť alebo neprítomnosť je indikátorom zdravia ich pôvodného biotopu. Títo tuláci na pláňach so solárnymi batohmi nám dláždia cestu k zhromažďovaniu dôležitých údajov, ktoré nám v konečnom dôsledku pomôžu zlepšiť naše snahy o ochranu voľne žijúcich vtákov v budúcnosti,” povedal minister životného prostredia NSW James Griffin.

Fifteen plains wanderers have been released into in Oolambeyan national park.

Pre zaujímavosť…

Zdroj: theguardian.com|Foto: Alex Pike NSW Department of Planning and Environment,  Zoos Victoria