Srí Lanka je pod tlakom hospodárskej krízy, ktorá núti ľudí protestovať v uliciach nielen hlavného mesta. Nedostatok paliva zasiahol nielen obyčajných ľudí, ale aj lekárov a bankárov.

Viac ako 100 zdravotníkov z národnej nemocnice v Kolombe pochodovalo do kancelárie predsedu vlády a žiadalo vládu, aby zabezpečila čerstvé dodávky paliva a liekov. Týždne pouličných demonštrácií proti problémom, akými sú výpadky elektriny a nedostatok potravín a liekov, priniesli minulý mesiac zmenu vo vláde. Stalo sa tak po tom, čo bolo pri protestoch zabitých deväť ľudí a asi 300 zranených.
Vláda, ktorá mala dostatok paliva na približne týždeň, obmedzila v utorok dodávky na základné služby, ako sú vlaky, autobusy a zdravotníctvo.
Kancelária premiéra vo vyhlásení uviedla, že vládou nariadená dodávka benzínu dorazí 22. júla, zatiaľ čo Lanka IOC, Indian Oil Corporation, očakáva dodávku benzínu a nafty okolo 13. júla.

srí lanka


Sťažujú sa i lekári, zdravotné sestry a zdravotnícky personál. Tvrdia, že napriek tomu, že sú označení ako základní pracovníci, majú problém nájsť dostatok paliva, aby sa dostali do práce.

Najvážnejšia hospodárska kríza v juhoázijskom štáte prichádza po tom, čo COVID-19 zasiahol ekonomiku závislú na cestovnom ruchu.
Rast cien ropy, populistické znižovanie daní a sedemmesačný zákaz dovozu chemických hnojív v minulom roku, ktoré zdevastovali poľnohospodárstvo, skomplikovali problémy.
Tím Medzinárodného menového fondu je v Kolombe na rozhovoroch o záchrannom balíku vo výške až 3 miliárd dolárov.
Pochod odborového zväzu bankárov, učiteľov a živnostníkov k prezidentovmu domu zastavila poriadková polícia, ktorá na stráženie oblasti postavila zátarasy.

srí lanka


V stredu a vo štvrtok štrajkujú aj inšpektori verejného zdravotníctva.
Ostrov s 22 miliónmi obyvateľov takmer vyčerpal použiteľné ​​rezervy na dovoz základných vecí, akými sú potraviny, lieky, benzín a nafta. S narastajúcou krízou bolo zadržaných veľa ľudí, ktorí sa snažili utiecť z krajiny loďou.

Vláda hľadá pomoc aj v zahraničí, do krajín od Blízkeho východu až po Rusko. V utorok, v snahe zabezpečiť palivo, sa minister energetiky Kanchana Wijesekera stretol s katarským štátnym ministrom pre energetické záležitosti a generálnym riaditeľom Qatar Energy. Ďalší srílanský minister pocestuje cez víkend do Ruska hľadať energetické dohody.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: TikTok, edition.com | Foto: pixabay, guardian, bbc