Ochorení na koronavírus na Slovensku pribúda každým dňom, úmrtnosť sa zatiaľ drží na čísle jeden. Na otázky, ktoré zaujímajú každého Slováka odpovedal 20-ročný zdravotník, ktorý pracuje v nemocnici na východnom Slovensku ako pracovník oddelenia centrálneho príjmu. Dušan (meno je vymyslené, zdravotník nechce byť menovaný) je zavretý v 14-dňovej karanténe a dnes (7.4., pozn. autora) ho čaká testovanie na vírus CoVid-19.

Ako prebieha práca na urgentnom príjme v nemocnici počas pandémie?

Práca na urgente  počas pandémie je skôr ako taká platená dovolenka, keďže ľudia sa boja chodiť s hlúposťami, s ktorými doteraz bežne chodili. Dovolím si tvrdiť, že počty sú o 100-120% menšie ako sme boli zvyknutí. Momentálne je tá práca fakt skôr taký oddych, keďže chodia ľudia, ktorí majú vážne urgentné stavy a nemusíme riešiť veci, ktoré sú 2 dní staré (niektorí prídu aj s vecami, ktoré sú staré dva roky).

Aký je postup, ak príde niekto s podozrením na nákazu?  

Ak príde niekto s podozrením, na 99% vieme, že príde, pretože nám to telefonicky nahlási KOSka (krajské operačne). Pacient je dovezený, ale príde sám rovno na špecializované oddelenie, ktoré  je na -1. poschodí, a postupuje sa ďalej podľa stavu pacienta – doplňujú sa potrebné vyšetrenia a robia sa stery na Covid-19. Bohužiaľ, môže sa stať, že príde to zvyšné 1%, ktoré môže prejsť cez triaž. Tá je momentálne na stráži 24/7. Dotyčná osoba môže byť pozitívne testovaná bez akýchkoľvek symptómov a tým pádom nám vypadne určitá časť personálu.

Ako dlho sa čaká na výsledky testov?

24-48 hodín od odobratia steru.

Ak je dotyčná osoba testovaná pozitívne, ostáva v domácej liečbe? Od čoho závisí možná hospitalizácia?

Pacient, ktorý je testovaný pozitívne môže, ale nemusí byť hospitalizovaný. Záleží to od jeho zdravotného stavu. Ako príklad uvediem situáciu, kedy má človek cievnu mozgovú príhodu a pozitívny test na Covid-19 – vtedy si pacient vyžaduje nepretržitú zdravotnú starostlivosť. Ak príde človek zo zahraničia s tým, že  je pozitívne testovaný, ale nevykazuje zhoršený zdravotný stav, prípadne akútnu symptomatiku, tak si hospitalizáciu nevyžaduje. Samozrejme, to záleží od ošetrujúceho lekára.

Správajú sa v tejto dobe pacienti k personálu ústretovejšie?

Pacienti sú takí, akí boli. Aspoň teda z môjho pohľadu. Ústretovejší sú maximálne v tom, že prestali chodiť s problémami, ktoré nie sú dôležité – tie môžu vyriešiť na druhý deň u obvodného lekára. 

Myslím si, že za to môže najmä strach. Všetci sa boja, že sa nakazia práve v nemocnici. Čo sa chovania týka, piatky soboty sú plné údivu  a prekvapení. Počas týchto dní ako zdravotník vidíte následky užívania alkoholu. Ľudí nezastaví ani karanténa a obmedzenie pohybu – stále si nájdu cestu stretávať sa.

Trpí zdravotný personál stále nedostatkom rúšok a respirátorov?

Neviem ako je to v iných nemocniciach, no mám pocit, že v tej našej sa veľa veci nezmení, pokiaľ sa niečo nestane. Z môjho uhla pohľadu personál nie je dostatočne vybavený a ani nebol keď to vypuklo. Momentálne však tento problém už nie je aktuálny, keďže pár ľudí z OCP skončilo v karanténe. To donútilo vedenie konať ráznejšie.

Je personál testovaný preventívne alebo len v prípade podozrenia?

Personál preventívne testovaný nie je. Všetko sa začína riešiť až v prípade, že nejaký pracovník vykazuje symptómy CoVid-19. Taktiež sa testuje aj v situácii, kedy zdravotník ošetroval pacienta (s pozitívnou vzorkou) bez ochranného obleku.

Ak už teda máme podozrenie, je testovanie zdravotníka uprednostnené?

Testovanie personálu s podozrením  nie je uprednostnené. Podľa smerníc ostáva doma 14 dní, po šiestich dňoch prebieha prvý ster a po 14 dňoch druhý. Ak ani jeden nie je pozitívny, môže, respektíve musí, sa vrátiť do práce.

V prípade pozitívnych výsledkov ide zdravotník do domácej liečby?

Ak si jeho stav nevyžaduje akútnu hospitalizáciu a dá sa zvládnuť aj doma, tak ostáva doma. Ak je jeho stav zlý, ostáva v nemocnici.

Musia ísť v tomto prípade do karentény aj kolegovia nakazeného?

V takom to prípade ide o dosť veľký problém, pretože kvôli tomu môžu vypadnúť dve až tri služby, čo je dosť zlé. V podobnej situácii sa na pracovisko dávajú osoby, ktoré nie sú zaučené, prípadne študenti stredných zdravotných škôl. To by ste mali vidieť tie zmätky, ktoré nastávajú. Pre nás, ktorí sme už zaučení a zabehnutí je to občas horšie ako samovražda.

Má potom kto robiť, ak je väčšina v karanténe (okrem študentov)?

Momentálne je nemocnica vo vojnovom režime. Každý zamestnanec v tejto chvíli nie je ani rátaný ako obyvateľ Slovenskej republiky, ale ako zdravotník. V prípade, že vypadnú 2-3 smeny, môže nemocnica žiadať o personál z iných nemocníc a naopak. To sa však dá len v prípade núdze.

Podľa čoho sa na oddelení určuje kto pôjde ošetrovať možných nakazených?

Kameň-papier-nožnice…alebo si ťaháme zápalky.

No a teraz vážne…

Pri lekároch je to tak, že kto má momentálne pohotovosť alebo OCP  (dennú  ambulanciu), ten sa oblieka a ide ku pacientovi. Pri pacientoch je stále niekto z OCP.  V prípad, že je potrebné odobrať krv, pichnúť kanylu alebo podať liečbu, pri personále OCP  je to najskôr o dohode. Máme aj staršie kolegyne alebo kolegyne s deťmi do 15 rokov a s deťmi ZŤP. Tie majú oslobodenie a nemusia ísť ku možným podozreniam.

Takže to ostáva na mladých?

Presne tak. Vo väčšine prípadov sa pri možných nakazených striedame my, najmladší.

To je aj dôvod, prečo si už šiesty deň v karanténe?

Áno, je možné, že som vírus chytil od pacientky, ktorá sa vrátila zo zahraničia, no nikomu o tom nepovedala. Takých sme na začiatku pandémie mali na oddelení neúrekom. Ľudia nevedia pochopiť, že sa správajú nezodpovedne.

Do karantény si šiel len ty?

Áno. Moji kolegovia majú šťastie na poctivých pacientov.

Dnes (7.4., pozn. autora) ideš na testovanie, ako sa cítiš?

Dnes sa už cítim fajn, no celý víkend som preležal v posteli s teplotami. Tie boli aj jediným možným príznakom nákazy. Výsledky by som mal mať zajtra, tak som zvedavý. Dúfam, že som sa nenakazil, pretože by som sa rád vrátil do práce a normálneho kolobehu života.

Počas ochorenia je potrebné dbať na hygienu. Ako prebieha dezinfekcia čakární? Dezinfikujú sa aj oddelnia?

Správne, hygiena je momentálne prvoradá, takže sa dezinfikuje všetko a všade. Upratovačky používajú silnú chémiu, ktorá bráni baktériám a vírusom udržať sa.

Zdroj: ČoJee!?