Každý zanietený cestovateľ veľmi rád ochutná špeciality krajiny, v ktorej sa nachádza. Pri niektorých je to veľmi príjemná predstava, pri ďalších sa nám zasa obracia žalúdok. No povedz, neochutnal by si tarantulu alebo syr prešpikovaný červíkmi? Čítaj teda výber najviac kurióznych špecialít vo vybraných krajinách sveta.

Vyprážaná tarantula

Skutočná delikatesa a obľúbená turistická atrakcia. V Kambodži avšak nič nenormálne. Lov tohoto živočícha a následná kulinárska úprava sa stala naozaj fenoménom. Návštevníci tejto krajiny sa môžu podieľať na ich chytaní v pavúčich norách a následnej konzumácii. Ich lov je v podstate jednoduchý. Na plantážach pchajú cez deň palice do pavúčich nôr. Pavúky, ktoré v splašené vybiehajú von, chytajú. Obľúbená je konzumácia so sójovou omáčkou alebo vyprážaná so soľou a cesnakom. Avšak, obyvatelia Kambodže veľmi radi experimentujú s jej úpravou a tak je dosť možné, že pri návšteve tejto krajiny budete mať možnosť ochutnať ju na množstvo spôsobov. A ešte bonus – vraj má tento pokrm aj liečivé účinky…

http://whereandwhatintheworld.com

Casu Marzu

Casu Marzu je často označovaný aj ako najnebezpečnejší syr na svete. Táto pre niekoho delikatesa sa podáva v Talianku, konkrétne je to vyhľadávaný pokrm na Sicílii. Podáva sa najčastejšie na svadbách alebo oslavách. Výroba pozostáva z ovčieho mlieka, ktoré nainfikujú larvami Syrorodky drobnej. To však ešte nieje všetko. Syr sa podáva v štádiu rozkladu a so živými larvami. Nebezpečný je práve kvôli larvám, ktoré pri konzumácii vyskakujú do výšky aj 15 cm. Ak sa pochúťka dostane do vysokého štádia rozkladu, jeho konzumácia sa neodporúča. Hlavne kvôli tomu, že sa stáva toxickým a môže vyvolať veľké zdravotné ťažkosti. EÚ jeho predaj zakázala a dá sa v podstate zohnať len na čiernom trhu.

studytub.com

huffingtonpost.com

Hadie víno

Tento alkoholický nápoj sa vyrába hlavne vo Vietname a Číne. V čínskej medicíne sa mu pripisujú liečivé účinky, hlavne v oblasti impotencie. Jeho dovoz je zakázaný do veľa krajín, nakoľko používané hady sú v mnohých krajinách chránené.

Víno sa dá vyrobiť dvoma spôsobmi. Buď sa jedovatý had „vykuchá“, naloží sa do ryžovej pálenky a následne sa nechá niekoľko mesiacov fermentovať na slnku. Hadie víno sa potom klasicky stáča do fliaš a pridá sa malý zakrútený had, pavúk, húsenica alebo podobné zviera len kvôli vizuálnemu efektu. Druhý spôsob je, že sa hadie vnútornosti zmiešajú s ryžovou pálenkou. Víno môže dosiahnuť obsah alkoholu aj 60%, ale závisí to na výrobcovi.

tomasaifkartw2.files.wordpress.com

Živá chobotnica – Sannakji

Tento pokrm pochádza z Kórei. Je pripravovaný z čerstvých a živých chobotníc, ktoré pred konzumáciou nakrájajú na kúsky a podávajú na rôzne spôsoby s rôznymi prílohami. Je to vyhľadávaná turistická atrakcia, nakoľko sa len tak často nevidí, že sa vám jedlo ešte stále hýbe na tanieri. Keďže majú chápadlá stále silu, častejšie sa dá stretnúť s nadrobno nakrájanou chobotnicou. Zvláštne je to, že aj po skonzumovaní sa kúsky ešte stále hýbu aj v žalúdku a nejednému pojedajúcemu spôsobí tento pocit vracanie.

blogspot.com

Balut

Na Filipínach, vo Vietname a v Číne sa za absolútnu gastronomickú lahôdku považuje kačacie vajce s embryom. Balut, ako sa volá táto pochúťka vzniká tak, že sa oplodnené vajce nechá pár dní v teple. Embryo sa vyvinie a následne sa uvarí normálne na tvrdo. Tí, ktorí túto lahôdku ochutnali tvrdia, že má nezameniteľnú a výbornú chuť. Chrumkavý šmrnc tomu dodávajú vraj aj ešte nie úplne vyvinuté kosti. Ako viacero exotických pokrmov má aj blahodárne účinky.

onionstatic.com

Beondegi

Beondegi je jedlo podávané v kórejskej kuchyni. Preklad slova znamená niečo ako larva. Ide o varené alebo dusené larvy, ktoré sú mierne ochutené. Zvláštnosťou je, že tento pokrm je pripravovaný nielen v reštauráciách, ale je aj voľne dostupný na trhoch a u pouličných predajcov. Tak isto aj v obchodoch, keby niekto uvažoval o ich príprave doma. A je možné kúpiť aj živú variantu lariev.

staticflickr.com

Fugu

Fugu, alebo laicky povedané Štvorzubec je japonská špecialita. Možno ste už o ňom čítali alebo počuli vo filmoch. Fugu je ryba, ktorej koža, pečeň a pohlavné orgány obsahujú prudko jedovatý tetrodotoxín. Tak isto je jedovatý a teda aj smrtiaci pre morských dravcov. Ani toto však neodradí labužníkov, aby si na Fugu pochutnali. Pripravovať ho môže iba šéfkuchár, ktorý prešiel špeciálnym kurzom a vie túto lahôdku pripraviť bez škodlivého účinku. Pochutnať sa na nej dá kvôli jej špecifickej chuti spôsobenej veľmi malým množstvom jedu v pokrme. Aj napriek tomu niekoľko ľudí ročne zomrie na následky konzumácie tejto ryby spôsobenej neodbornou prípravou.

repaschezsoi.com

Netopieria polievka

Na ostrove Palau v Mikronézii majú zrejme dostatok netopierov. Miestna špecialita je totižto zeleninová polievka. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa vám s ňou na tanieri neobjavil aj celý netopier. Chytajú ich tam do sietí a následne pripravujú do pokrmu. Ten, ktorého konzumujú je neporušený. Čiže hlava, krídla, koža, vnútornosti aj s obsahom žalúdka. V kvalitných reštauráciách vnútornosti vyberú. Netopiere majú vraj veľmi chutné a jemné mäso, takže je to vyhľadávaná destinácia pre turistov, ktorí majú mlsné jazýčky.

imgur.com

Boodog

Boodog je typické jedlo mongolských pastierov. Jeden zo spôsobov prípravy je z kozy. Koza musí byť na to dobre vykŕmená a pripravená, nakoľko musí dodať cestovateľom veľa sily. Po usmrtení kozy odrezaním hlavy sa cez vzniknutý otvor koza zbaví vnútorností, vykostí a následne sa do prázdneho mäsovo-koženého vaku vkladajú oválne kamene a tento priestor sa vypĺňa. Netreba však zabudnúť prihodiť naspäť vnútornosti, prípadne aj cibuľu a cesnak. Následne sa koza uzatvorí a vďaka prítomnosti horúcich kameňov sa pečie z vnútra. Opeká sa nad jemným plamienkom, čo zabezpečí dobré prepečenie mäsa. Táto špecialita sa v Mongolsku pripravuje napríklad aj zo svišťa.

pinterest.com