NASA a SpaceX vypustili prvú raketu na testovanie obranného systému proti obrovským asteroidom v budúcnosti

Test dvojitého presmerovania asteroidov (DART) NASA odštartovala v stredu na rakete SpaceX Falcon 9 z vesmírnej základne Vandenberg v Kalifornii. Je to prvá celosvetová misia na testovanie technológie na obranu Zeme pred potenciálnym nebezpečenstvom asteroidov alebo komét.

spacex


Len jedna časť rozsiahlejšej planetárnej obrannej stratégie NASA, DART – postavená a riadená laboratóriom aplikovanej fyziky Johnsa Hopkinsa v Marylande – ovplyvní známy asteroid. Jeho cieľom je mierne zmeniť pohyb asteroidu spôsobom, ktorý možno presne merať pomocou pozemných teleskopov.

DART ukáže, že kozmická loď môže autonómne navigovať k cieľovému asteroidu a zámerne sa s ním zraziť. Test poskytne dôležité údaje. Tie pomôžu lepšie sa pripraviť na asteroid, ktorý by mohol predstavovať nebezpečenstvo dopadu na Zem, ak by bol niekedy objavený.

„Je to neopísateľný pocit. Keď vidíte niečo, na čom ste pracovali, stať sa skutočným a vypustíte to do vesmíru,“ povedal Andy Cheng.

Ako prvý prišiel s myšlienkou DART. „Tímy majú v budúcom roku veľa práce s prípravou na hlavné podujatie – kinetický vplyv DARTu na Dimorphos. Ale dnes večer oslavujeme!“

Kozmická loď dokončila úspešné rozvinutie svojich dvoch vysunutých solárnych polí. Poženú kozmickú loď aj evolučný xenónový motor NASA – komerčný iónový motor, jednu z niekoľkých technológií testovaných na DART pre budúce použitie na vesmírnych misiách.

DART podniká jednosmernú cestu do systému asteroidov Didymos, ktorý pozostáva z dvojice asteroidov. Cieľom DARTu je mesiac Dimorphos, ktorý má priemer približne 160 metrov. Mesiac obieha okolo Didymos, ktorý má priemer 780 metrov.

Kozmická loď zachytí systém Didymos medzi 26. septembrom a 1. októbrom 2022. Úmyselne narazí na Dimorphos rýchlosťou približne 6 kilometrov za sekundu. Výskumníci tak presne zmerajú túto zmenu z teleskopov na Zemi.

hubble teleskop

Zhruba štyri roky po dopade DARTu vykoná projekt ESA (Európska vesmírna agentúra) Hera podrobné prieskumy oboch asteroidov. Urobí tak s osobitným zameraním na kráter, ktorý zostal po zrážke DARTu.

„DART mení sci-fi na vedecký fakt a je dôkazom proaktivity a inovácie NASA v prospech všetkých,“ hovorí administrátor NASA Bill Nelson.

„Tento test pomôže dokázať jeden životaschopný spôsob ochrany našej planéty pred nebezpečným asteroidom, ak by bol niekedy objavený, ktorý smeruje k Zemi.“

Nikto zatiaľ neidentifikoval žiadnu významnú hrozbu dopadu asteroidu na Zem. Avšak cieľom spolupráce DART je nájsť akýkoľvek možný dopad roky až desaťročia vopred, aby sme ho vedeli odvrátiť pomocou techniky ako DART.
Jediný nástroj DART sa zapne o týždeň a poskytne prvé snímky z kozmickej lode. DART bude pokračovať v cestovaní tesne mimo obežnej dráhy Zeme okolo Slnka počas nasledujúcich 10 mesiacov, kým Didymos a Dimorphos nebudú relatívne blízko 11 miliónov km od Zeme.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: goodnewsnetwork.com | Foto: youtube, businesstoday, space, scitechdaily, abcnews