Nové riešenie na odstránenie mikroplastov z oceánov využíva akustické vlny. Filtrovanie mikroplastov zo znečistenej vody pomocou akustických vĺn je podľa nového výskumu novým riešením na čistenie našich oceánov.

Mikroplasty sa uvoľňujú do životného prostredia, keď sa kozmetika, odevy, priemyselné procesy a plastové výrobky, ako sú obaly, prirodzene rozkladajú.

príklad mikroplastov

Plastové znečisťujúce látky sa potom dostanú do riek a oceánov a ohrozujú morský život.

Výskum ukázal, že mikroplasty majú potenciál pre metabolické poruchy, neurotoxicitu ako aj karcinogénne účinky. Ukázalo sa, že môžu pôsobiť ako endokrinné disruptory, čím narúšajú normálnu funkciu hormónov a potenciálne spôsobujú priberanie na váhe.

Predpokladá sa, že určité mikroplasty, napríklad retardéry horenia, narúšajú vývoj mozgu plodu a podobne ovplyvňujú normálny vývoj mozgu u detí.

Filtrovanie a odstraňovanie týchto častíc z vody je náročná a aktuálna úloha, ale použitie akustických vĺn môže poskytnúť riešenie tejto nepreniknuteľnej úlohy.

Dr Dhany Arifianto z Inštitútu Teknologi Sepuluh Nopember v Indonézii vytvoril prototyp filtrácie pomocou akustických vĺn. Svoju metódu a jej údaje prezentoval na stretnutí 181. akustickej spoločnosti Ameriky v Seattli. Metódu navrhli tak, aby predstavila najnovší výskum o vede zvuku.

Dr Arifianto a jeho tím použili dva reproduktory na vytvorenie akustických vĺn. Vytvorená sila dokázala oddeliť mikroplasty od vody vytvorením tlaku na trubicu prúdiacej vody.
Prototypové zariadenie vyčistilo ohromujúcich 150 litrov znečistenej vody za hodinu a testovalo filtrovaním troch rôznych mikroplastov.

Každý plast filtroval s rôznou účinnosťou. Všetky boli účinné nad 56 percent v čistej vode a ďalších 59 percent v morskej vode.

Tím meral rôzne premenné v porovnaní s ich účinnosťou a zistil, že akustická frekvencia, vzdialenosť reproduktora od potrubia a hustota vody ovplyvňujú množstvo vytvorenej sily.
Skupina teraz študuje, ako môžu akustické vlny ovplyvniť morský život, ak je frekvencia vĺn v počuteľnom rozsahu.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: goodnewsnetwork.com, news-medical.net| Foto: tie, medium, circularonline