Novak Djokovič, svetová tenisová jednotka, prišiel o víza potrebné na vstup do Austrálie pri jeho príchode do Melbourne. Došlo tak v dôsledku obrovskej reakcie na výnimku z očkovania.

Niekoľko hodín na letisku strávil Novak Djokovič pred tým, než pohraniční úradníci oznámili, že nesplnil pravidlá vstupu. Následne ho previezli do vládneho hotela. O jeho vyhostení rozhodne súd v pondelok.

Spor sa jedná okolo výnimky, ktorú mal splniť na možnosť hrania na Australian Open.

novak djokovič

Organizátori turnaja uviedli, že srbskému hráčovi, ktorý povedal, že je proti očkovaniu, udelili zdravotnú výnimku dve nezávislé lekárske skupiny.

Rozhodnutie pobúrilo mnohých v krajine, ktorá zaznamenala prudký nárast prípadov Covid-19. Momentálne je tu viac ako 90% osôb starších ako 16 rokov plne zaočkovaných. Ľudia tiež musia znášať niektoré z najprísnejších svetových obmedzení a niektorí stále nemôžu cestovať medzi štátmi alebo do zahraničia.

austrália

V stredu pohraniční úradníci uviedli, že 34-ročný muž „neposkytol vhodné dôkazy“ na vstup po príchode z Dubaja. Teraz ho zadržiavajú v hoteli na predmestí Carlton v Melbourne, ktorý sa používa na zadržiavanie prisťahovalcov.

„Neobčania, ktorí pri vstupe nemajú platné vízum alebo ktorým bolo vízum zrušené, budú zadržaní a vyhostení z Austrálie.“ Toto uvádzajú vo vyhlásení Austrálske pohraničné sily (ABF).

Djokovičov tím protestoval rozhodnutie ABF a na pondelok naplánovali vypočutie na austrálskom Federal Circuit and Family Court.

Austrálsky premiér Scott Morrison popiera, že by Djokoviča vyčlenili. Následne povedal, že nikto však nie je nad pravidlami krajiny. Dodal, že Djokovičov postoj k očkovaniu vzbudil pozornosť.

Podpredseda vlády Barnaby Joyce osobitne povedal, že Djokoviča by mali deportovať, ak nehovorí pravdu.

barnaby joyce

„Potom si berie suverénnu kapacitu iného národa za vtip,“ povedal Joyce pre BBC. „Nemôžete sa len tak túlať po svete a myslieť si, že keďže ste skutočne bohatí, skutočne ste nad zákonmi iných národov.“

Hádka podnietila srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, aby povedal, že Djokovič bol obeťou „obťažovania“ a že „celé Srbsko“ ho podporuje. Morrison poprel, že zrušenie víz bolo spôsobené „akýmkoľvek konkrétnym postavením vo vzťahu k Srbsku“, pričom národ označil za „dobrého priateľa Austrálie“.

Australian Open sa začína 17. januára v Melbourne. Svetová jednotka ho vyhrala deväťkrát. Jeho pokus obhájiť titul a ísť na desiate miesto sa však môže skončiť skôr, ako sa turnaj začne.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | foto: bbc, economist