Kamila Valieva ukázala, prečo je veľkým favoritom na olympijské zlato, keď v sobotu vyhrala Rostelecom Cup v ruskom Soči.

Kamila Valieva bola takmer bezchybná, keď v Skate Canada prekonala svoj vlastný svetový rekord. Porazila tak Rusky Elizavetu Tuktamyshevovú a Maiiu Khromykhovú. Avšak keď v sobotu 27. novembra vyhrala s obrovským náskokom aj na Rostelecom Cup, ukázala prečo je veľkým favoritom na olympijské zlato. Zlomila totiž svetový rekord rovno trikrát za dva dni.

kamila valieva

Po piatkovom prekonaní svetového rekordu v krátkom programe Aleny Kostornaiovej, 15-ročná krasokorčuliara dosiahla tri štvorité skoky a trojitý Axel. Zlomila svoj rekord (180.89 bodov) zo Skate Canada.

Tentokrát získala 185.29 bodov, čo predstavuje celkový svetový rekord 272.71. Takýto výkon jej môže priniesť zlato v Pekingu 2022.

Jej skóre prekonalo i skóre víťaza u mužov, Morisi Kvitelašviliho. Ten taktiež trénuje pod vedením Eteri Tutberidzeovej, Sergeja Dudakova a Daniila Gleikehngauza v Sambo-70. Valieva však trvá na tom, že o súťaži proti mužom neuvažovala.

Valieva povedala: „Páči sa mi moja kategória. Čo robia muži – trojité axely a štvorité skoky – myslím, že je to pre nich jednoduchšie. Majú viac svalov a vytrvalosti. Myslím, že to robíme inak. Nemôžete porovnávať mužov a ženy, nie v skóre.“

morisi

Elizaveta Tuktamysheva sa vďaka druhému miestu s 229.23 bodmi dostala aj do finále Grand Prix. Za svojou krajankou zaostala o viac ako 40 bodov. Má však veľké zastúpenie fanúšikov a jej energii na ľade sa málokto vyrovná. Dokonca hrdo nosí prezývku „Ruská cisárovná“.

Vynikajúca voľná jazda od Maiie Khromykh, ďalšej 15-ročnej žiačky Sambo-70, ju z piateho miesta dostala na tretie. Ukoristila si tak posledné miesto v Osake, kde sa bude konať finále.

Vo finále Grand Prix za ženy teda uvidíme mená ako: Anna Shcherbakova, Kamila Valieva, Elizaveta Tuktamysheva, Sakamoto Kaori, Maiia Khromykh a Elena Kostornaia. Šesť zo siedmich finalistiek sú z Ruska a päť trénuje pod jedným tímom trénerov.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: olympics.com | Foto: olympics, mainichi