Momentálna situácia nie je jednoduchá a preto sa treba držať prísne stanovených opatrení. Obmedzené množstvo ľudí v obchodoch s odstupom dvoch metrov, rúška a rukavice. „Pomôže odstup dvoch metrov!? Ja tomu neverím.” Fráza, ktorú často počujem od ľudí v obchodoch v dnešnej situácii.

Covid-19 Koronavirus Vzdialenosť - Obrázok zdarma na Pixabay

Hoci sa to nezdá, stanovený odstup medzi ľuďmi nevznikol len tak náhodou. Pri dodržiavaní tohto odstupu sa preukázalo menšie riziko nakazenia medzi ľuďmi v obchodných reťazcoch.

Riziko nakazenia sa koronavírusom je „10 až 30-krát vyššie“ vo vzdialenosti jedného metra od iného človeka. Tak znejú slová vedeckého poradcu vlády.

Young girl with a protective mask and headphones to listen to ...

Sir Patrick Vallance odhalil, že ak je človek vzdialený od iného človeka vo vzdialenosti jedného metra, predstavuje rovnaké riziko za šesť sekúnd ako celú minútu pri dvoch metroch.

Pravidlo dvoch metrov je založené na pravdepodobnosti. Veľmi blízky telesný kontakt s iným človekom nám predpovedá, že riziko nakazenia koronavírusom je pravdepodobnejšie. Vezmime si len obyčajnú situáciu, keď stojíme zoči voči človeku v blízkom kontakte a človek nám kýchne do tváre. Pravdepodobnosť nakazenia je tu určite vyššia.

Zdravotné Covid-19 V - Fotografia zdarma na Pixabay

Riziko by sa mohlo zmierniť používaním ochranných masiek tváre. To poznamenal hlavný vedecký poradca. Je presvedčený o tom, že pri odstupe dvoch metrov je pravdepodobnosť nakazenia nižšia ako vo vzdialenosti jedného metra.

Zdroj: mirror.co.uk| Foto: pixabay.com, freepik.com