Jej obrazy hýrili pestrými farbami, no zároveň vykresľovali jej ťažký a nešťastný život. Osudom skúšaná maliarka Frida Kahlo sa preslávila najmä vďaka svojim autoportrétom a svojmu sexuálnemu životu.

Maliarka sa narodila 6. júla 1910, no každému tvrdila, že to bolo 6. júla 1907. Narodila sa v mexickom meste Coyoacáne, kde spolu so svojimi sestrami a rodičmi trávila detstvo. Už v šiestich rokoch ochorela na detskú obrnu, v dôsledku čoho jej výrazne schudla pravá noha. Frida sa s týmto nevedela vyrovnať, a preto nosila dlhé nohavice a neskôr sukne.

Keď mala Frida 13 rokov, začala navštevovať Národnú prípravnú školu. Odmalička vynikala v biológii a anatómii, a bola odhodlaná stať sa lekárkou. Po tom, čo jej rodičia našli nevhodnú korešpondenciu medzi ňou a jej učiteľom, poslali ju do inej školy. Práve v tejto škole sa pridala do skupiny Los Cachuchas, ktorá bola zaujatá literatúrou a sociálno-národnými myšlienkami. Z radov tejto skupiny neskôr vystúpili viacerí lídri mexickej ľavice. Počas štúdia sa zoznámila s umelcom Diegom Riverom. V tom čase mala Frida len 15 rokov a Diego 36. Okrem toho bol Diego známy ako sukničkár. Frida v tom však problém nevidela a milovala ho až do konca svojho života.

V roku 1925 sa stala Frida súčasťou závažnej dopravnej nehody, ktorá ju poznačila na celý život. Sedela v autobuse, do ktorého vrazila električka. Nasledujúce tri mesiace strávila Frida v posteli. Zistili jej zlomený stavec, kvôli ktorému musela ďalších 9 mesiacov nosiť korzet. Okrem toho jej kovová tyč prerazila panvu, vagínu a slezinu. Nohu mala zlomenú na 11-krát a zraneniam sa nevyhla ani miecha. Kvôli týmto zraneniam počas života niekoľkokrát potratila. Práve počas tohto obdobia vznikli najemotívnejšie diela.

Je otázne, či by sa Frida venovala maľovaniu aj v prípade, že by nebola súčasťou dopravnej nehody. Maľovať začala v posteli a prvý obraz, ktorý dokončila bol portrét jej kamarátky Christiny. Neskôr sa rozhodla, že bude maľovať autoportréty.

„Kreslím sama seba, pretože trávim veľa času sama a pretože som motív, ktorý poznám najlepšie.“ Frida Kahlo

V roku 1929 sa Frida vydala za Diega Riveru. Prežili búrlivý vzťah a už v roku 1940 sa rozviedli. O tom, že Diego bol Fridina životná láska svedčí aj fakt, že o rok už boli opäť spolu. Obaja umelci sa angažovali v komunistickej politike. Frida obdivovala názory svojho manžela a obaja boli súčasťou post-revolučného hnutia, ktoré je známe pod názvom Mexicanidad (toto hnutie odmietalo západný vplyv).

Frida s Diegom pomohli v roku 1937 komunistovi s menom Lev Trockij a jeho manželke. S Levom mala Frida krátku aféru a tá s Diegom nesmierne otriasla. Diego vedel o všetkých aférach, ktoré jeho polovička mala. V tom čase sa povrávalo, že Frida mala aféry s vysoko postavenými ľuďmi.

Fridu Kahlo považuje mnoho žien za ikonu feminizmu, a to aj napriek tomu, že bola závislá na svojom manželovi. Okrem toho bola závislá aj na alkohole. Maliarka denne vypila fľašu tequily alebo brandy.

„Pila som, aby som sa utopila vo svojej bolesti. Teraz sa tá mrcha naučila plávať.“ Frida Kahlo

Počas svojho života podstúpila Frida viac než 30 operácií. Zomrela 13. júla 1954. Podľa lekárskych záznamov mala pľúcnu embóliu, no hovorí sa, že sa predávkovala liekmi proti bolesti. Diela tejto autorky sa často spájajú s pocitom samoty a bolesťou. Jej diela majú aj v dnešnej dobe obrovskú hodnotu.

Zdroje: wikipedia.org, harpersbazaar.com, fridakahlo.org, telegraph.co.uk

Zdroje foto: harpersbazaar.com, fridakahlo.org, telegraph.co.uk, lewisginter.org