Výzva! Stanovili ste si predsavzatie na rok 2022? Zábava, plány či iné činnosti zmaril zákerný vírus a tak ste si nemohli splniť to, čo ste si naplánovali. Prečo to nezmeniť práve dnes?

Život nie je ani zďaleka taký jednoduchý, akým sa na prvý pohľad zdá. V živote nás postrehnú bohužiaľ aj negatívne skúsenosti. Či už máme na mysli nabúranie sa na náš účet, sklamanie od najbližšieho človeka či podrazy rôzneho druhy a intenzity. Vedecká novinárka Catherine Price vytvorila knihu The Power of Fun. Kniha hovorí o tom, že aj počas nepriaznivej pandémie je možnosť žiť šťastným a zábavným životom. Pútavá kniha známej vedkyňe poukazuje na otázku a zároveň výzvu: „Kedy si sa cítil naposledy nadšený a veselý? Kedy si sa cítil úplne nažive?

Catherine Price's Modest Proposal: Dump Your Smartphone

Nad touto otázkou mnohí tápame a dlho premýšľame. Pravdou je, že táto súčasná situácia človeku ani len neumožnila náznak šťastia či prežívania radosti. Treba sa len usmiať, pretože úsmev je liek pre každú ľudskú bytosť. Treba sa len vážnejšie a hlbšie zamyslieť nad tým, čo je skutočná zábava. Práve to nám môže totiž pomôcť. Pochopenie významu tohto slova môže mať pre našu psychiku skutočne blahodárne účinky.

BOOKS — Catherine Price

Autorka v knihe naznačuje, že pozitívne emócie neodrážajú len odolnosť, pohodu a zdravie, ale aj ich budujú a pomáhajú nám hravým spôsobom prekonať nepríjemný stres. Časť našeho zdravia a pohody je určená aj génmi či životnými okolnosťami, ktoré sa nám stali.

Náš voľný čas sa nám vždy vyplní. Musíme si však najskôr dať námahu a popremýšľať nad tým, akým spôsobom chceme voľný čas stráviť a naplniť. Autorka sama v knihe priznala, že trpela depresiami, úzkosťou a veľmi nepríjemnými sklonmi. Po vydaní knihy však začala svoje rady ako predísť stresu a zabávať sa testovať a overovať. Výsledkom je cieľavedomá žena, ktorá aj v tejto neľahkej situácií funguje optimisticky a s poriadnou dávkou energie. Cieľom nie je nepretržitá zábava ale ľahkosť, spontánnosť, ktorá nás delí od negatívnej priepasti.

Optimizmus 🙂 - interná cesta ku šťastiu

Pod zábavou sa nerozumie napínavé sledovanie netflixu, nie sú to ani stolové hry, v ktorých neviete prijať konkurenciu či samotnú prehru a nie je to ani pôžitok zo zvuku hudobných nástrojov. Zážitok zo zábavy je pre každého iný. Pre autorku je zábava niečo, čo definuje veľmi zaujímavým spôsobom a so srdcom na dlani. Vyjadruje, že hra s jej milovaným psom ju dokáže vždy pobaviť a priviesť na iné myšlienky. Oddych v blate a prespávanie v škole v sebe spája hravosť a životné prúdenie. Práve tieto veci nazvala skutočnou a nefalšovanou zábavou.

Súčasná populácia ľudí si pod zábavou predstavuje drahú a luxusnú dovolenku či nákupy za nehoráznu sumu peňazí. To skutočná zábava rozhodne nie je. Skutočná zábava je spôsob, ako premýšľať o veciach, ktoré nás živia a ako prísť na dosiahnuteľné či nedosiahnuteľné veci.

Netradičný festival: Aj v blate je zábava!

Sociálne médiá sú neoddeliteľnou súčasťou dnešnej doby. Twitter, Facebook, Instagram ovládli svet a to je základným problémom aj podľa známej spisovateľky. Sociálne siete nie sú zábavou a ani životom. Osobný kontakt je niečo, čo je zábavné, nepredvídateľné a plné skúseností. Skúste niekedy vypnúť internet a venovať sa iným, spontánnym veciam a činnostiam. Práve to je totiž bohatstvom a šťastím každého jedného z nás.

Warning: Don't change your Twitter birthday to 2007 | BetaNews

Zdroj: theguardian.com| Foto: catherineprice.com