The Sandman, najpredávanejšia séria DC Comics od Neila Gaimana, sa konečne dočkal televízneho spracovania. Od piatku je dostupný na Netflixe.


The Sandman sleduje príbeh Morphea, kozmickej bytosti, ktorá má moc nad snami. Keď je zajatý a uväznený, dôsledky tejto udalosti presahujú rámec snov do bdelého sveta, kde musí Morpheus nakoniec cestovať, aby dal veci do poriadku.

Fanúšikovia už desaťročia netrpezlivo očakávajú adaptáciu Sandmana, hoci úspešnej verzii na obrazovke čelilo viacero jasných prekážok. Niekoľko televíznych a filmových adaptácií bolo spustených a pozastavených v priebehu rokov. Vrátane napríklad veľmi medializovaného filmového projektu, ktorý mal režírovať Joseph Gordon-Levitt. V tomto, konečne vydarenom, prípade však Gaiman sám dohliadal na adaptáciu ako scenárista a výkonný producent.

the sandman

Hoci nie všetci diváci poznajú Sandmana, pôvodná séria zostáva kľúčovým dielom vo svete komiksov aj mimo neho.

Fanúšikovia Gaimanovej práce vedia, že je tvorcom bohov. Preberá klasické mytologické príbehy z celého sveta. A to nielen anglocentrických bohov, ale aj božstvá z Afriky, juhovýchodnej Ázie a ďalších. Zároveň ich spája so svojimi vlastnými nápaditými výtvormi.

the sandman


Zatiaľ čo „Sandman“ od Netflixu zámerne zahŕňa rôznorodé obsadenie a zamieňa pohlavie a etnikum mnohých postáv, pôvodná séria už predbehla krivku, najmä pokiaľ ide o L.G.B.T.Q. zastupovanie. V komiksoch sa heterosexualita nikdy nezdá byť štandardom.

V roku 1991 sa The Sandman stal prvým komiksom, ktorý získal cenu World Fantasy Award za najlepšiu poviedku, za vydanie č. 19 inšpirované Shakespearom, „Sen noci svätojánskej“. A keď sa Gaiman v roku 2013 vrátil do svojho sveta snov s limitovanou sériou The Sandman: Overture, získala v roku 2016 cenu Hugo za najlepší grafický príbeh.

the sandman


Rozsiahly zoznam umelcov, ktorí priviedli Sandmana k životu v priebehu jeho trvania, zahŕňa Sama Kietha a Mikea Dringenberga. Obaja sú stále známi vďaka svojej práci na seriáli. Gaimanove hrady snov a týčiace sa brány pekla sú vykreslené v živých farbách a precíznych detailoch.

Silný, ale temperamentný, často pomstychtivý, ale občas veľkorysý Morpheus prevedie čitateľa príbehom. Zostáva však záhadnou, mrzutou, no presvedčivou postavou, ktorá obýva fascinujúci vesmír záhad, zvláštností a mágie. Morpheus je niekto, kto sa v celej sérii vyvíja a čitateľom sa odhaľuje kúsok po kúsku.

Tento Sandman je večný a tak či onak, jeho príbeh pokračuje.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: youtube, nytimes.com | Foto: IMDB