Japonská princezná Mako sa vydala za jednoduchého človeka. Vybrala si lásku cez titul a vzdala sa dedičstva pre seba i jej budúce deti.

Princezná Mako, neter súčasného cisára a staršia sestra pravdepodobne budúceho japonského panovníka sa tento utorok vydala. Namiesto veľkej slávnosti princeznú čakala jednoduchá cesta na matriku v Tokiu, ktorú vybavili kráľovskí zástupcovia.

Princezná Mako

Aj bez svadby vysielanej v televízii či bozku na balkóne bolo cítiť dojímavý prejav romantickej oddanosti. Na formálnej tlačovej konferencii v utorok popoludní sa ženích Kei Komuro pozrel do kamery a vyhlásil: „Milujem Mako. Chcel by som stráviť zvyšok svojho života s osobou, ktorú milujem.“

Princezná Mako a Kei Komuro

Krátko po tom, čo princezná pred štyrmi rokmi oznámila jej zásnuby, začala verejnosť pochybovať o jej výbere. Tvrdili, že Komuro si ju chce vziať pre peniaze a slávu. Otec princeznej tiež nesúhlasil so sobášom. Paparazzi Komuru prenasledovali aj po tom, čo odišiel do New Yorku. Sledovali každý jeho krok a okomentovali veci ako jeho strapaté vlasy či výber jedla. Divoké útoky spôsobili, že princezná trpela post traumatickou stresovou poruchou.

Komuro sa koncom minulého mesiace vrátil do Japonska aby strávil nejaký čas pred sobášom v karanténe. Jeden bulvárny týždenník informoval, že úradník kráľovského dvora sa posmieval nad rozhodnutím Komuru prísť v pruhovanom obleku – namiesto čisto čierneho alebo modrého – na stretnutie so svojimi budúcimi svokrovcami. V niektorých prieskumoch sa až 80% opýtaných vyjadrilo, že sú proti tomuto manželstvu.

Po troch rokoch čakania tento pár v utorok ráno zaregistroval svoje manželstvo. Princezná sa vyjadrila takto: „Uznávam, že na naše manželstvo existujú rôzne názory. Je mi veľmi ľúto ľudí, ktorým sme spôsobili problémy. Sme vďační za tých, ktorí nás naďalej podporovali bez toho, aby boli zmätení nepodloženými informáciami.“

princezná Mako a Kei Komuro

Základom mnohých jedovatých názorov na výber partnera princeznej Mako je hroziaca nástupnícka kríza najstaršej monarchie na svete. Podľa cisárskeho zákona ženy totižto nesmú vládnuť. Zákon tiež vraví, že sa princezná Mako musí vzdať svojho kráľovského titulu, pretože sa vydala za prostého občana a sama sa tak stane obyčajným občanom. Žiadne deti, ktoré budú mať, nebudú teda nasledovníci trónu.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com, japantimes.com | Foto: Insider, BBC, bestlife