To, čo začalo ako projekt renovácie páru na premenu historickej budovy na bar, sa zmenilo na snahu obnoviť desiatky rokov staré umelecké diela v malom meste Washington. Nick a Lisa Timmovci kúpili budovu v Okanogane, ktorý sa nachádza asi štyri hodiny východne od Seattlu, koncom roka 2021. Minulý týždeň objavili 60-metrové nástenné maľby namaľované na plátnach pozdĺž jej severnej a južnej steny.

„Boli sme asi 20 minút od zakrytia stien. No, poďme sa len pozrieť na to, čo je za touto omietkou. Keď sa omietka odlupovala, objavili sme obrovskú nástennú maľbu – 60 stôp dlhú a 20 stôp vysokú – zobrazujúcu jazero, chatky a stromy. Bolo to niečo neuveriteľné a neopísateľné”, vyjadril sa k nečakanému objavu Nick.

Lisa and Nick Timm purchased the historical building at the end of 2021.

Jeden člen posádky vyhodil myšlienku, že na protiľahlej stene by mohlo byť ďalšie plátno. A ono tam skutočne bolo. Nástenné maľby našli okolo 17:00 hodiny. Tím však zostal ešte štyri hodiny nazvyš, aby odhalil aj zvyšok umeleckého diela. Bolo to ako blesk energie. Timms sa minulý rok presťahovali späť do Okanoganu, aby sa postarali o Nickovho otca, ktorému diagnostikovali rakovinu pľúc. Keď v septembri zomrel, rodinný priateľ povedal páru o možnosti kúpiť budovu. Plánom páru bolo premeniť priestor s rozlohou 3 000 štvorcových stôp na bar a miesto na stretávanie sa pre komunitu, vychádzajúc z Nickových skúseností s prevádzkovaním barov a reštaurácií v Olympii.

The murals were discovered on both the north and south walls and span, in total, 120 feet.

Po veľkom náleze Timmovcov sa Historickej spoločnosti okresu Okanogan podarilo vykopať výstrižok z novín z roku 1915, ktorý odhaľuje pôvodný plán nástenných malieb. Miestny umelec mal podľa výstrižku, ktorý spoločnosť CNN poskytla, maľovať nástenné maľby pre vtedajšie divadlo Hub. Teraz bude táto panoramatická scenéria opatrne sňatá, renovovaná a zavesená. Nick povedal, že niektoré časti nástenných malieb majú rozsiahle poškodenie vodou, ktoré chcú čo najrýchlejšie obnoviť. Pravdepodobne to bude drahý proces.

This photo, taken in June 1918, shows the building when it was a theater.

Nástenná maľba bude stredobodom zariadenia a v pláne je stále vyplniť zvyšok priestoru ďalšími historickými predmetmi. Nickova rodina žila v tejto oblasti po stáročia, takže mnohé predmety sa dedili po generácie. Ostatné pamätné predmety darovali iní v komunite. Budúce miesto stretnutia Okanoganu už má meno: Red Light Bar, óda na jedinečné červené svetlo v meste.

A couple renovating a 115-year-old building discovered two 60-foot-long  hidden murals | Flipboard

Zdroj|Foto: edition.ccn.com