Každý z nás pozná fantasy film Harry Potter, teda aspoň tá mladšia generácia ho určite minimálne raz videla. Knihy a filmy o čarodejníkoch tvorili veľkú časť nášho detstva, ale aj dospievania. Zaujímali vás niekedy detaily zo samotného natáčania? Prinášame vám zopár zaujímavých faktov z tejto úspešnej série.

TOP 15 faktov, o ktorých si možno ani nevedel

 1. Pôvodným režisérom filmovej adaptácie mal byť Steven Spielberg. Ten chcel, aby Harryho Pottera hral Haley Joel Osment. Slávny režisér mal však v tvorivom procese až príliš veľa nezhôd s autorkou predlohy, a tak nakoniec od projektu odstúpil. Nájsť samotného predstaviteľa hlavnej úlohy trvalo sedem mesiacov.
 2. Každá časť Harryho Pottera je na zozname top 50 najviac sledovaných filmov všetkých čias.
 3. Najmenej úspešná časť Harryho Pottera zarobila o 90 miliónov dolárov viac ako najúspešnejšia časť ságy Twilight.
 4. J. K. Rowlingová napísala záverečnú kapitolu posledného Harryho Pottera v roku 1990, sedem rokov predtým, ako bola vydaná jej prvá kniha z tejto série.
 5. Spisovateľka tvrdí, že myšlienka Harryho Pottera jej napadla počas štvorhodinového meškania vlaku.
 6. Dementori, ktorí často útočili na Harryho Pottera, symbolizovali depresie spisovateľky. Depresívna nálada bola jej inšpiráciou pri tvorbe Haryho Pottera.
 7. Autorka chcela zabiť Rona Weasleyho v strede série Harry Potter, ale nakoniec sa rozhodla, že ho ešte nechá žiť. Aj kvôli Hermione.
 8. Harryho jazva bola špecialistami na make-up nanesená na hercovu tvár až 5 800-krát.
 9. Všetky knihy v Dumbledorovej pracovni sú len Zlaté stránky zafarbené tak, aby vyzerali staro.
 10. Herečka Maggie Smith (profesorka Minerva McGonagallová) bojovala s rakovinou pri nakrúcaní posledného filmu Harryho Pottera, no neskončila, pretože nechcela sklamať fanúšikov.
 11. Sekvencia so zúrivou vŕbou si vyžiadala až pätnásť áut značky Ford (konkrétne Ford Anglia), a to len pre potreby kamery. Mimochodom, rovnaké auto s totožnou farbou používala autorka a jej kamarátka počas navštevovania školy.
 12. Chlapec hrajúci mladého Toma Riddlea (Hero Fiennes-Tiffin) a herec stvárňujúci Voldermorta (Ralph Fiennes) sú príbuzní v reálnom svete. Hero je Ralphov synovec.
 13. J. K. Rowlingová chcela pôvodne knihu ukončiť tak, aby Harry Potter na konci príbehu tvoril pár s Hermionou. Ako vieme, nestalo sa tak.
 14. Po poslednej časti bola prepustená sova Hedviga z klietky.
 15. Uplakaná Myrtle, ktorá hrala ducha študentky na záchode, mala v skutočnosti v čase natáčania 36 rokov!

Zdroj: rewind.sk, bestpictureblog.com & noizz.sk | Foto: tumblr.com