Americký futbal u nás, na Slovensku, pomaličky naberá na sile a získava si svojich verných, ale aj nových fanúšikov. V priebehu pár rokov sa odohralo množstvo zápasov, i keď na Slovensku ešte nepôsobí taký počet tímov, ako si Slovenská asociácia amerického futbalu predstavuje. Napriek tomu sa však už vytvorila reprezentácia seniorov a postupne sa k nim pridáva aj tá juniorská. Aktívne kluby na našom území organizujú časté nábory, stretnutia a campy, kde sa snažia zaujať nové posily do svojich tímov.

SFL, alebo Slovenská futbalová liga, sa aj tento rok dostala do svojho finále, SLOVAK BOWL V. Finále znamená, že sa v poslednom zápase sezóny stretnú dva najlepšie celky, ktoré prešli vyraďovacou fázou. Svoje sily si tento rok zmerajú tímy Bratislava Monarchs a Nitra Knights. Takého zaujímavé divadlo amerického futbalu sa u nás nekoná často, a preto si zväz dal naozaj záležať a finále pripravil ako najlepšie mohol. Dejiskom sa stane futbalový štadión vo Zvolene, kde sa v sobotu, 06. 07. 2019 o 15:00 rozozvučí Slovenská hymna v podaní FS Podpoľanec. Dva odhodlané tímy s najlepším kádrom tejto sezóny zabojujú o trofej Chucka Bednárika, ktorá sa udelí najlepšiemu tímu po prvý krát.

Trofej nesie meno po našom najznámejšom a najlepšom americkom futbalistovi. Chuck Bednárik prežil celý život v Pensilvánii, kde sa v roku 1925 aj narodil, no stále tvrdil, že je srdcom Slovák, na čo bol aj patrične hrdý. Dokonca navštevoval aj Slovenskú školu a učil sa našu reč. Prežil hrôzy II. svetovej vojny, do ktorej bol aktívne zapojený aj počas bombardovania Berlína. Fyzicky kvalitne stavaný mladík vynikal v americkom futbale už počas štúdia na Pensilvánskej univerzite v Philadelphii, z kade bol neskôr angažovaný do klubu Philadelphia Eagles. Táto legenda Amerického futbalu počas 14 – tich sezón vynechala len tri zápasy a v roku 1960 dokonca získal titul šampióna Národnej futbalovej ligy NFL.

https://www.facebook.com/American.football.in.Slovakia/posts/2353001111412800


Športový magazín The Sporting News označil Charlesa Chucka Bednarika za 54. najlepšieho hráča amerického futbalu v histórii. Bol posledným aktívnym hráčom, ktorý žiaril v obrane i v útoku. V roku 1967 ho uviedli do Siene slávy amerického futbalu. Po Bednarikovi pomenovali cenu, ktorú dostáva každý rok najlepšie brániaci hráč z univerzitných tímov amerického futbalu.

Zaujímavosťou počas finále bude aj súťaž od jedného zo sponzorov podujatia, spoločnosti Nissan. Šťastný fanúšik na zápase môže vyhrať na týždeň auto Nissan Navara alebo oblečenie od Gladiator – Street-Elegant Brand.

Takže už stačí len prísť, vychutnať si finále dvoch najlepších, polčasové vystúpenie tanečnej skupiny Missy Fellaz či FS Podpoľanec, a možno sa aj ty budeš radovať z auta na týždeň od Nissan-u.

Oficiálny program pre sobotu:

Zdroj: facebook.com, uszz.sk