Milovníci muzikálu, šansónov, filmovej, či divadelnej hudby a kabaretu, budú mať čoskoro svoj sviatok. Muzikálový festival Jozefa Bednárika, ktorý sa uskutoční 17.-18. augusta bude mať už svoj 12. ročník.
Tento rok sa tradičný Muzikálový festival Jozefa Bednárika presúva do romantického prostredia Kúpeľov Sliač.

Melódie svojho srdca si návštevníci budú môcť vychutnať opäť v podaní elitných slovenských umelcov. Program je rovnako ako po iné roky prehliadkou súčasnej i minulej muzikálovej a filmovej hudby, ktorá bude tento raz okorenená aj najslávnejšími operetnými áriami. Samozrejmosťou bude tradičné oceňovanie osobností za prínos v muzikálovej tvorbe Brusnianska brusnica a Tabuľa slávy. Odborným garantom podujatia je tentoraz český hitmaker Zdeněk Barták. Sobotný program bude v divadelnej sále kúpeľného domu Palace na Sliači, kde si diváci vychutnajú operetu Hrnčiarsky bál v podaní študentov topolčianskeho konzervatória, a tiež si prídu na svoje pri operetách Martina Babjka a Miroslava Dvorského. Pozvanie na festival prijal bez váhania.

Počul som, že tu pravidelne vládne priam rodinná atmosféra, kde si účinkujúci môžu podebatovať s divákmi. Takéto situácie bežne nezažívam, no celkom sa na to teším. V súčasnosti vyberáme s organizátormi repertoár. Ešte nie je definitívny, ale budú to najznámejšie kúsky klasických operiet Lehára, či Straussa,“ vyznal sa maestro Miroslav Dvorský.

Hlavný festivalový program začne v nedeľu o 15:00 hod. na nádvorí pred slávnou Dvoranou Palace, Kúpeľov Sliač. O 15:30 hod. v programe LEGENDY uvidíte Vaša Patejdla, Pavla Hammela, Martina Babjaka a Miroslava Dvorského. Počas vyše 7 hodinového maratónu si spomenieme aj na fenomenálneho textára a básnika Joža Urbana, diváci si vychutnajú šansón v podaní Andrei Zimányiovej, s Jurajom Čurným si zaspomíname na slávnu slovenskú a českú filmovú a televíznu hudbu, ale chýbať nebude ani veľký muzikál. Pozveme vás na znovunaštudované predstavenie Cyrano z predmestia, v podaní troch jeho hlavných protagonistov na čele s Mirkou Partlovou, a Jánom Slezákom. Chýbať nebude ani prvý slovenský Cyrano – Jozef Benedik a nechajme sa prekvapiť, jeho šarmantná kolegyňa Kamila Magálová sa možno objaví tiež.

O Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika, jeho histórii a súčasnom stave sme sa viac dozvedeli od autora, zakladateľa a každoročného organizátora Jána Kubiša.

11 ročníkov Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika sa konalo v priestoroch Kúpeľov Brusno. Ako vnímate vy, že sa také podujatie, ktoré sa divákom a návštevníkom už pevne spája s Brusnom, bude tento rok konať na inom mieste? Počas festivalu vzniklo viacero „tradícii“ a projektov. Napríklad udeľovanie Tabule slávy a cien za prínos v muzikálovej tvorbe. Ovplyvní zmena prostredia tieto tradície?

Samozrejme, je to nová vec a komplikácia, že meníme miesto, ale je to aj výzva. Je to iný priestor, miesto je bližšie k dvom veľkým mestám, Banskej Bystrici a Zvolenu. Zvolenčania, ale aj Bystričania majú zvyk ísť sa poprechádzať na Sliač do kúpeľov, a tradícia bola v letné nedele na promenádny koncert, či na tanečky do dvorany. Tak si myslím, že aj teraz im to bude bližšie. Samozrejme všetky festivalové tradície ostávajú. Zachováme ocenenie za prínos k muzikálovej tvorbe Brusnianska Brusnica a samozrejme Tabule slávy. Všetko je tak ako má byť.

Po 11 úspešných ročníkoch pred vami teda stojí výzva s presunom festivalu. Zmenilo sa niečo v organizácii, plánovaní a všeobecne v koncepte festivalu?

Je to samozrejme niečo úplne iné, úplne nový priestor, inak členený a má odlišné možnosti využitia. Museli sme vyriešiť, ako bude vyzerať nová Muzikálová terasa s oceneniami, výstava venovaná minulým ročníkom, pribudne nová veľká fotostena, nové miesta na stánky s občerstvením, či suvenýrmi. diváci si budú môcť pochutiť na frešnzmrzline ktorá nebude vo forme kopčeka, ale pre kupujúcich bude vyrobená z čerstvých surovín vždy iná a originálna. Nezabúdame ani na pánov, a krásne červené Mazdy nebú len na potešenie oka. Možno bude prehliadka veteránov a samozrejme pre najmenších niečo na vyšantenie. Súčasťou areálu je divadelná sála a vďaka tomu môžeme spraviť v sobotu program, ktorý sme nikdy nerobili. Práve v tejto sále predstavíme operetu Hrnčiarsky bál v naštudovaní študentov Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Po nej bude operetný koncert s názvom Šarmantná opereta so skvelým Miroslavom Dvorským a ďalšími hviezdami. Kinosála nám zároveň poslúži počas nedeľného festivalového maratónu, ako variant v prípade nepriaznivého počasia, kde sa zmestia návštevníci festivalu.

Ako si vy spomínate na začiatky festivalu? Čo si myslíte, že mohlo byť lepšie s odstupom času a naopak, na čo ste hrdí?

Nemyslím si, že niečo mohlo byť lepšie ako bolo v predchádzajúcich ročníkoch. Všetko je vývoj a aj my sa vyvíjame. Vyvíjajú sa naše očakávania, ale aj vedomosti a schopnosti. Prvý ročník bol tak dávno, v roku 2008, že by som mohol povedať, už si na to ani nespomínam. Ale spomínam si veľmi dobre. Bol som vo veľkom napätí, vo veľkom očakávaní a nervozite, pretože som robil niečo, čo som v živote nerobil, niečo úplne nové. Festival otváral operný spevák Ján Babjak. Paradoxne, teraz, v nových priestoroch to bude počas prvého dňa jeho brat Martin Babjak. A na čo som hrdí? Ja som hrdí na to, že počas 11-tich ročníkov sa na festivale vystriedala väčšina tých najväčších speváckych a muzikálových hviezd zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Vďaka festivalu mám nové priateľstva. Je niečo úžasné, keď príde taký spevák ako Marián Vojtko, Pepa Vojtek z Kabátu, Sisa Sklovská, Janek Ledecký či Dan Hůlka, Bára Basiková a samozrejme Jožko Bednárik. Keby nebolo festivalu, tak určite nie je ani moje priateľstvo s Jožkom. Takže na toto som hrdí a na to, že festival je priestor, ktorý majú radi nie len diváci, ale aj interpreti. Sú radi, že tam môžu prísť, lebo to je fórum, kde sa normálne bežne stretávajú s divákmi, dajú si s mini pivo, kávu, porozprávajú sa, vypočujú si od nich svoje pochvaly, kritiky a vlastne všetko. Takže toto je pre umelcov veľká vec, ale ešte o to väčšia pre divákov, že s týmito umelcami sa môžu osobne stretnúť a zistiť, že sú to úplne normálni ľudia.

https://www.facebook.com/muzikalovyfestival/photos/a.680576605360699/2244366518981692/?type=3&theater

Viacero zvučných mien už na festivale vystupovalo a stali sa jeho pevnou súčasťou. Dotiahnuť už na známi festival niekoho zrejme nie je ťažké. No aké to bolo na začiatku? Nemali ste problémy obsadiť prvé ročníky, keďže muzikálová tvorba po pravde nie je v našej krajine rozšírená a zasahuje divákov viac menej len s podobným interesom?

Nebol problém dotiahnuť na prvé ročníky známych umelcov. Práve preto som sa rozhodol urobiť Muzikálový festival, lebo som v tom čase spolupracoval s niekoľkými umelcami zvučných mien, ktoré boli naozaj top v tomto umeleckom smere. Napríklad Jano Slezák, Zuzana Mauréri, Marcela Mollnárová alebo Janka Ďaňová, vedel som, že keď ich pozvem, tak mi určite pomôžu a prinesú zo sebou aj ďalšich kolegov. Pomohol mi aj Berco Balogh, ktorý síce nespieval muzikály, ale pesničky v jeho interpretácií sú ozaj neskutočné. Postupne sa pridávali už vtedy populárne mená súťažiacich zo Superstar, ako napríklad Maťo Koreň či Jakub Petraník či Natália Hatalová.

Festival nesie v názve meno Jozefa Bednárika. Aký bol váš vzťah a čo všetko pre festival znamenal Jozef Bednárik?

Nemôžem tvrdiť že s Jožkom Bednárikom som mal dlhodlhoročný vzťah, ten náš trval približne tri roky. Prvýkrát prišiel na moju žiadosť, keď mi ho natajnáša (nepovedali sme mu prečo) pomohol dotiahnuť Janko Greššo, aby sme mu mohli udeliť Tabuľu slávy. Potom sa sám pridal k festivalu. Nasledujúci ročník sám spontánne pripravil návrh scenára a pár mien ktoré si on oslovil. Teda sa sám ponúkol, že bude so mnou rád spolupracovať a tvoriť festival. Takto sme vytvorili festival v roku 2012. Festivalový program pre rok 2013 sme začali spoločne pripravovať už začiatkom roka. Béďo pripravil scenáre na odiva hlavné večerné programi a spoločne sme vybrali účinkujúcich. Bohužiaľ Bédinko sa už premier nedožil a vo štvrtok, tesne pred festivalom nám oznámili, že zomrel. Po tejto smutnej správe som sa rozhodol premenovať Muzikálový festival na Muzikálový festival Jozefa Bednárika. A musím povedať že Jožko Bednárik je stálym prínosom k muzikálovému festivalu, lebo jeho meno zotáva ľudom v pamäti viac ako samotný názov festivalu. Čo? Bednárikov festival? Takže Jožko znamená veľmi veľa aj dnes a nezabudneme na neho ani tento rok. Bude mať svoju samostatnú prezentáciu a samozrejme podľa neho som vybral držiteľa tabule slávy, ktorý si ju tento rok priskrutkuje na nové miesto.

Tak a sme na konci nášho rozhovoru. Chceli by ste na záver niekomu poďakovať, pozdraviť?

Tažko by sa mi robil festival úplne samému. Preto bez toho aby mi nepomáhali takí ľudia ako Jano Greššo, Felix Slováček, Monika Kozelová, teraz Zdeno Barták, ktorý mi veľa pomáha kontaktami, tie sú dôležité. Médiá ako Funradio, TA3, Slovenka, ale aj regionálne týždenníky MY či ECHO. Osobitne musím poďakovať Márií Rehákovej, Pavlovi Hanzelovi a Marcele Mollnárovej. To sú ľudia, ktorí stáli na úplnom začiatku ešte pred tým ako som začal konať, keď boli iba myšlienky a prvé slová o Muzikálovom festivale a veľkú mieru zásluh má aj Štefan Hrčka, ktorý mi bez zaváhania uveril a poskytol Kúpele Brusno festivalu k dispozií..

Na festival sa teda veľmi tešíme, a určite sa teší aj Martin Babjak, ktorý Vás všetkých takto pozýva:

https://www.facebook.com/muzikalovyfestival/videos/1311111465709396/

Samozrejme, veľmi držíme palce a prajeme nezabudnuteľný zážitok všetkým, ktorý sa rozhodnú festival navštíviť. Cena vstupeniek je priaznivá a môžete si ich zakúpiť priamo TU, kultúrny a spoločenský zážitok neopísateľný, atmosféra rodinná. Ak by ste si chceli priblížiť minulé ročníky, určite ich nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.muzikálovyfestival.sk alebo priamo na FACEBOOK PROFILE.