Tak…Nový rok máme za sebou, predsavzatia pred sebou. Nebudeme si klamať, že skoro každý druhý má na svojom zozname slovíčka ako detox, diéta či viac cvičiť a zhodiť do leta. Náš organizmus nepretržite pracuje na tom, aby sa zbavil jedov a nežiadúcich látok, ktoré sa do neho dostali nielen počas sviatkov. Zo stravy, zo vzduchu, naším spôsobom života. No niekedy na to nestačí sám. Ako mu môžeme pomôcť prečistiť obličky, pečeň a krv?
Hoci sa snažíme žiť bez toho, aby sme si telo nezanášali jedmi, je to takmer nemožné. Sú jednoducho všade. V potravinách, v liekoch, vo vzduchu, ktorý dýchame. Niekedy sa nachádzajú aj v kozmetike a nemali by sme zabúdať na to, že sa v tele tvoria aj pod vplyvom stresu.
Takto to všetko začalo?
Ešte skôr, než sa začal dodržiavať kresťanský Veľký pôst, sa ľudia prirodzene po sviatkoch zimy stravovali striedmejšie a snažili sa získať viac síl a energie z toho, čo im ponúkala príroda. Robili tak jednak kvôli tomu, že zo zásob poriadne ubudlo a ešte ich čakalo veľa dní, kým budú mať ďalšiu úrodu. Ale aj preto, lebo sa pod vplyvom dlhých dní bez slnka cítili bez energie.
Vtedy ešte určite nepoznali slovo „detoxikácia“ a je otázne, či by v dnešnej dobe ich organizmus vôbec dokázal prežiť. Veď len za ostatných 130 rokov človek vymyslel viac ako 100-tisíc nových syntetických chemikálií, z ktorých sa za relatívne bezpečné považuje len štvrtina.
Nedajte sa otráviť! Príznaky vám to prezradia…
Ak sa aj vy cítite väčšinu dňa malátne a bez energie, určite za to nemôžu iba Vianočné dobroty, ktoré ste skonzumovali počas pozerania televízie. Faktom však je, že v tomto období sme do seba dostali viac cukru, múky, mäsa, alkoholu a potravín ako takých, než počas iných období roka.
Jarná očista má preto veľký zmysel. Telu však veľmi nepomôžeme, ak sa budeme chcieť zbaviť jedov drasticky. Napríklad extrémnou diétou alebo dokonca nejedením.
Naopak, pomáha, ak si dáme väčší pozor na pitný režim a budeme piť veľa čistej vody a bylinných čajov. To pomôže v prvom rade obličkám, kroky navyše, ktoré urobíme vďaka častejším návštevám toalety, sa až tak nerátajú, hoci nie sú na škodu.Dobrú službu urobia podporné produkty, ale aj bylinkové čaje – najmä zo žihľavy, púpavy. repíka, mäty a pestreca mariánskeho. Podporujú metabolizmus, trávenie aj činnosť obličiek. „Ideálne je vyberať si produkty, ktoré obsahujú glukomannan z koreňov rastlín konjac alebo výťažky z rastlín manayupa (stužkovec). Glukomannan znižuje vstrebávanie cukrov a ukladanie tukov a manayupa čistí čreva, obličky, pečeň a krv. Účinky manayupy a konjacu poznali už starí Inkovia. Manayupa dokonca pôsobí protizápalovo. Pomáha aj pri zápale pečene a žlčníka,“ vysvetľuje Katarína Demetriou zo spoločnosti Pharma MKL.
Duševná (p)otrava
Očista však nebude dobre fungovať bez vhodnej psychohygieny. Čo zahŕňa? Ideálne život bez stresu, bez hnevu, bez emocionálnych výkyvov. Ale keďže málokto z nás môže ísť na mesiac meditovať na Srí Lanku, treba ísť na to inak.
Na rýchle, ale nárazové odbúranie stresu pomáha šport (rýchla chôdza, pomalý beh, bicykel, korčule, plávanie), tanec a sauna. Do tela sa počas týchto aktivít vyplavia endorfíny (hormóny šťastia) a vyplavia sa z neho toxíny. Často skloňovaná rovnováha medzi pracovným a súkromným životom (work-life balance) je tiež takmer utópia, najmä pre ženu. Keby sme mali čarovnú paličku, ktorá to dokáže zariadiť, verte, že by sme sa podelili. Máme však len vlastné skúsenosti, ktoré fungovali. Na ich základe vieme, že NIKTO vám nedá voľno z práce a rodinných povinností. Jednoducho si svoj čas pre seba musíte určiť VY a zase ste to len VY, kto musí dohliadnuť na to, aby ho naozaj mal.
Vyberte si určité dni a hodiny v týždni, ktoré si vyhradíte iba pre seba – na cvičenie, prechádzku, stretnutie s kamarátmi, na kúpeľ, wellness, čokoľvek, čo robí dobre vášmu telu a duši. Oboznámte s tým rodinu a svoje hodiny si vždy užite. Verte, že doma si bez vás nejako poradia…
Pôst ako nový reštart
Ani 40-dňový pôst, kopírujúci kresťanské pôstne obdobie, ktoré sa tento rok začína popolcovou stredou 2. marca, nie je zlým riešením. Podľa pravidiel kresťanstva sa nekonzumuje mäso a všetko ostatné má byť s mierou. Výnimku majú nedele. 40 dní je dosť aj na to, aby ste do svojho života zaviedli nové rituály a premenili ich na zvyk. Napríklad začínať deň pohárom vody a ľahkými raňajkami. Dať si za deň dve šálky očistného čaju. Dvakrát do týždňa sa venovať rýchlej chôdzi. Nerobiť domáce úlohy za deti alebo lenivých kolegov…
To všetko je očistné a pomáha váš organizmus aj život zbavovať jedov.
Typy na účinný detox
- Pomoc z prírody nájdete aj v lekárňach. Vyskúšajte napríklad bylinný detox – nápoj Detox Deotic 30, ktorý obsahuje výťažky z 30 rastlín a za necelý mesiac pomôže prečistiť črevá, obličky, krv aj lymfu.
- Každý deň si doprajte porciu čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorej vás nenafukuje.
- Aromaterapia v podobe vzduchu prevoňaného esenciálnymi olejmi alebo kúpeľom s kvalitnou soľou obohatenou o prírodné silice, pomáha telu uvoľniť sa a zbaviť sa toxínov cez pokožku. Na detox sú vhodné 100 % prírodné výťažky z borovice, citróna a rozmarínu.
Čítaj tiež:
Autor: strella, Foto: freepik.com