Slovenský hokejista Tomáš Jurčo prvýkrát v kariére mení dres v rámci NHL. Jeho novým pôsobiskom sa stal klub Chicago Blackhawks, ktorý Jurča získal výmenou za výber v treťom kole draftu 2017. Informáciu priniesla oficiálna stránka Blackhawks.

V súvislosti s Jurčom sa o výmene špekulovalo už niekoľko týždňov. V zostave Detroitu Red Wings nemal isté miesto a organizáciu „červených krídel“ napokon musel opustiť. Súčasťou detroitského klubu bol od roku 2011, keď si ho vedenie Red Wings vybralo v druhom kole draftu z 35. miesta. V aktuálnej sezóne odohral za Detroit 16 zápasov bez bodového zisku. Celkovo má na konte 169 zápasov, v ktorých získal 41 kanadských bodov za 16 gólov a 25 asistencií.

Tomáš Jurčo je po Mariánovi Hossovi a Richardovi Pánikovi už tretím slovenským hokejistom v Chicagu. Vedenie Blackhawks zároveň poslalo do farmárskeho tímu Rockford IceHogs v AHL 22-ročného útočníka Vincenta Hinostrozu, ktorý v aktuálnej sezóne odohral v prvom tíme Chicaga 48 zápasov, v ktorých získal 14 bodov. Jurčoby vďaka tomu mohol v novom drese debutovať už v zápase proti St. Louis Blues, ktorý Blackhawks odohrajú v pondelok 27. februára.

Jurčo, ktorému končí zmluva po sezóne 2016/2017, sa výmenou z Detroitu do Chicaga presunul z jedného z najslabších tímov v aktuálnej sezóne k vážnemu ašpirantovi na zisk Stanleyho pohára. Detroitu patrila v čase Jurčovho odchodu predposledná 15. priečka vo Východnej konferencii a na postupovú pozíciu strácal desať bodov. Chicago je naopak jedným z najlepších tímov Západnej konferencie i celej NHL. Zo ziskom 81 bodov v 61. zápasoch sú „čierni jastrabi“ priebežne druhí za Minnesotou Wild.
Košický rodák sa môže stať jubilejným desiatym hokejistom so slovenskými koreňmi, ktorý nastúpi v súťažnom zápase NHL za Chicago. Okrem Mariána Hossu a Richarda Pánika už za Blackhawks hrali aj Milan Bartovič, Peter Bondra, Marko Daňo, Ivan Droppa, Michal Handzuš, Tomáš Kopecký a jednou z najväčších legiend klubu je slovenský rodák Stan Mikita.

Zdroj. TASR