Sme veľmi radi, že na rozhovor nám prikývol aj jeden z najlepších punchlinerov na SK scéne Tono S.

O jeho poslednom albume, čo plánuje na rok 2017 a o tom, ako to bolo s Gramo Rokkaz ti povie už ale sám!?

 

Zdroj: Tono S. / autor foto: Štoky design photography

 

Čau Tono, som rád, že si prijal pozvanie na tento rozhovor.

Nazdar nazdar. Ďakujem za pozvanie, je mi cťou.

 

Ako si strávil leto 2016? Bola aj dovolenka? Alebo len festivalové a koncertné povinnosti?

Leto sa nieslo väčšinou v znamení festivalov na Slovensku a v Česku, takže sa dosť behalo. Dovolenku som si dal pred letom, boli sme v New Yorku, kde som vlastne aj nahral pecku Milionár a natočili sme tam k nej aj klip. A čo sa týka samotného leta, to som sa snažil čo najviac si užiť. Okrem koncertov sme pochodili výlety, mám rád vodu, prírodu, takže som behal hore – dole a bola pohoda.

 

Posledný album Fičúringy si vydal koncom júla 2015, už je to takmer rok a pol. Čo si o albume myslíš s odstupom času?

Som v prvom rade veľmi rád, že som do toho išiel a že sa mi to podarilo spraviť tak, ako sa mi to podarilo. Robiť takýto konceptuálny projekt s toľkými ľuďmi nie je jednoduché a veľa ľudí ma od toho odrádzalo, lebo vedeli, čo ma čaká a ja som to vedel tiež. Keď pracuješ s toľkými ľuďmi, ktorí majú vlastné projekty, rôzne veľa času, rôzny štýl roboty, tak sa musíš zmieriť s tým, že budeš na veci dlho čakať. Ale som veľmi rád, že sa mi to podarilo a je to dosť vysoká méta mojej hudobnej kariéry. Splnil som si také svoje predsavzatie. S albumom som spokojný, pár vecí by som s odstupom času možno spravil inak, napríklad by som rád spravil viac klipov, ale to je po nejakom čase vždy tak. Znova som sa od toho albumu posunul niekam inam, ale na tú dobu je to, myslím, dobrá nahrávka.

 

Ktorá skladba podľa teba vypálila na albume najviac?

Možno Profi hejter, Keď odídem, Opakuj po mne. Tieto tri asi najviac.

 

Si častokrát považovaný za punchline kráľa na slovenskej scéne…  Čo k tomu môžeš povedať?

Ak to tak je, tak som tomu rád. Robím rap tak, ako ma to baví a punchline je u mňa jeden zo základov rapu, ktorý tam musí byť. Môžeš rýmovať koľko chceš, ale pokiaľ tam tie riadky, ten punchline nie je, tak je pre mňa ten rap nezaujímavý. Ja sa snažím hrať so slovami, tak sa mi to páči a tak ma to napĺňa. A ak si niekto myslí, že som v tom dobrý a som teda vo všeobecnosti považovaný za jedného z najlepších, tak je to okej a som rád.

 

Zdroj: Tono S. / autor foto: Štoky design photography

 

To, že sa hudbou bavíš, to vie asi každý. A si v tom aj dosť úspešný. Čo ale považuješ za svoj najväčší neúspech v hudbe? Alebo niečo, o čom si teraz hovoríš, že si to radšej nemal robiť?

Možno by som mohol byť ešte produktívnejší ako som. Dostať sa do takého aktívnejšieho módu. Možno jako to robia Amíci, ktorí nahrajú povedzme 100 skladieb a z tých vyberá na album 10. Ja som skôr ten typ, že prakticky nič nezahadzujem do koša. Využívam teda 100% materiálu, ktorý vytvorím, ale mohol by som toho robiť viac. To je taký môj problém.

 

Interpret, ktorého na SK scéno obdivuješ? Vážiš si jeho tvorbu?

Vec, Boy Wonder, Strapo, chlapi od GR, z nových tvárí určite Fobia Kid.

 

Aké svoje kladné vlastnosti by si vyzdvihol?

Fú, tak to je ťažké. To by mali posúdiť podľa mňa iní. Čo sa týka mňa, ja si všímam skôr moje negatívne vlastnosti, ako kladné. Takže som rád za každú kladnú vlastnosť. Včera som si ale napríklad vypočul na jednom benefičnom koncerte pre centrum, ktoré sa venuje drogovo závislým deckám, že som mladý a inteligentný. A bol som taký že wow, niekto ma považuje za mladého a ešte aj inteligentného. Mám veľa zlých vlastností, napr. lenivosť, určitý druh lajdáctva, v istých sférach taký bordel, ktorý mám v živote.

 

Ako momentálne vyzerá tvoj všedný deň?

Budík, ranná hygiena, pustím si k tomu nejaký vinyl, idem do práce, raňajky a som tam koľko treba. Robím v jednej produkčnej agentúre, venujem sa zvuku. Buď som tam alebo v teréne, podľa toho ako ma potrebujú, a keď sa vrátim, tak sa venujem veciam okolo hudby. V poslednom čase je to dosť nátresk, riešim svoj album, GR TEAM album, písanie textov, svoju značku oblečenia, vymýšľam koncepty videoklipov, takže je toho pomerne dosť. Aj keď sa vrátim o piatej z práce, zapínam prácu č. 2 a makám. A keď mám voľno, tak idem do prírody, idem cvičiť, idem von s ľuďmi, ktorými sa obklopujem a s ktorými mi je dobre. To je celý taký môj klasický denný režim.

 

Zdroj: Tono S. / autor foto: Štoky design photography

 

Ty a fans – toto si ja na tebe veľmi vážim. Raz sme sa stretli
v malej obci Dohňany na benefičnej akcii, ktorá tak celkom nevyšla podľa predstáv. Mal si vystúpenie naplánované na 18:00, avšak účasť bola chabá. Keď som sa ťa cca 3 minúty pred deadline opýtal, či ideš na to, aj keď si za to nemal žiaden honorár, povedal si mi, že dvaja si zaplatili vstup na teba  a odohráš to aj pre nich. Čo pre teba znamenajú fanúšikovia? Ceníš si každého jedného?

Hudba je pre mňa niečo ako droga, ako forma sebarealizácie, relax a všetko toto dokopy. Je to terapia, keď mi je zle alebo doprovod, keď mi je dobre. Tá hudba je furt so mnou, či ju počúvam, či ju tvorím. Jednoducho, napĺňa to mňa a keď napĺňa aj niekoho iného to, čo robím, podľa toho ako sa to mne páči, ako to ja cítim, tak to pre mňa veľa znamená. Nemyslel som si, že budú povedzme tisíce ľudí počúvať to, čo ja vytvorím, čo nahrám a pustím von. Vážim si týchto ľudí a popritom že mňa tá hudba napĺňa, napĺňa to aj ich. Niekomu to život spestruje, niekomu to vyvoláva pocity ako mne, stretol som sa s názormi, že im to pomáha v ťažkých chvíľach, keď sú chorí, že im to pomohlo v zlých obdobiach. Čiže je to vec, keď počujem a vidím ľudí, ako sa cítia na tých koncertoch, tak cítim určitú formu zadosťučinenia a užitočnosti v živote. Cítim, že to, čo robím, má zmysel a tým pádom fanúšikovia pre mňa znamenajú veľa. Robím to aj pre nich a mne je jedno či príde 3000 ľudí alebo traja ľudia, ten koncert dám. Som spokojný, keď sú tí ľudia spokojní, keď im vyvolám úsmev na tvári. Pre nich je to možno určitá forma zábavy, možno aj viac. Sú neoddeliteľnou súčasťou celého toho kolobehu.

 

Fanúšikovskú základňu máš rozhodne veľkú. Určite sa stretávaš aj so situáciami, keď ťa zastavujú a chcú sa odfotiť a podobne. Mal si aj situáciu, že ti to bolo nepríjemné alebo ťa to otravovalo? Ako to vtedy riešiš?

V 99 % prípadov je to príjemné, je to milé, stáva sa to. Ideš proste do obchoďáku, ideš na ulicu a stáva sa to. Na jednej strane som tomu rád, na druhej strane som rád, že to nemám ako nejaké mená, ktoré sú už hviezdy takého formátu, že ich poznajú ľudia, čo rap nepočúvajú, čo sú z úplne iných sfér. Nechcel by som sa dostať do stavu, že sa nemôžem ukázať ani na ulici, lebo jednoducho nemáš súkromie a nemôžeš sa ani prejsť po ulici, aby ťa niekto nezastavoval a podobne. Ja to mám v takej miere, že ma to teší a som tomu rád. A tí ľudia ma asi cenia a majú radi, tešia sa z toho. A to jedno percento, na koncerte ťa zastaví niekto, kto je podnapitý alebo aj niečo iné a je vyslovene otravný. Vtedy to človeku nie je príjemné. Naruší tvoju osobnú zónu. Vtedy to riešim tak, že tomu človeku poviem okej, nehnevaj sa, ale je to otravné. A keď je ten človek ďalej otravný, tak sa to rieši tak rôzne, no podľa situácie. Buď ho odignorujem, alebo takého človeka pošleš kade ľahšie,
takže tak.

 

Stretol si sa s hate-om, ktorý mal na teba pozitívny vplyv? Ak áno, čo ti to prinieslo?

Myslím si, že robím hudbu tak, že s ňou nenasieram toľko ľudí, že by ma niekto riešil. Buď to asi dosť nesledujem, alebo toho až tak veľa nie je. Čo sa týka kritiky, človeka to posúva dopredu, ak to vie správne vyhodnotiť. Ak to je normálne podložené, má to pádny dôvod, alebo niečo čo som si nevšimol, poviem si wow, okej, on má pravdu a niečo si z toho zoberiem. Stala sa mi taká úsmevná vec, v skladbe Recept na úspech, kde mám vymenovaných tých 10 bodov, niekto ma upozornil alebo niekto tam napísal že okej, ale ty si vynechal bod č. 6 alebo 7. Ja som si tú pecku vypočul 100 krát od vtedy ako som ju nahrával, potom aj mix, master a vôbec mi to nedošlo. Ono to tam malo byť, ja som ho tam opísal, ale bod číslo 6 alebo 7 som tam jednoducho nepovedal. Ja som na to zabudol a ten človek si to všimol, čo je zaujímavá vec a dobre som sa na tom pobavil.

 

Čo ty a priateľka. Máš, nemáš? Podporuje ťa? Chodí s tebou na koncerty? Pomáha ti napríklad pri písaní alebo ťa inšpiruje nejako ináč?

Momentálne nemám. A keď som mal, tak určite. Chodila so mnou na koncerty, a čo je možno menej tradičné, točila mi klipy. Žena ako taká je jedna z najinšpiratívnejších bytostí, čo sa týka hudby a umenia všeobecne. Žena človeka inšpiruje neuveriteľným spôsobom. Či už pri ňom stojí alebo je z nej sklamaný, akúkoľvek situáciu si predstavíš. Keď som ju pri sebe mal, tak ma inšpirovala, podporovala ma, povedala mi kritiku, keď bolo treba, čomu som veľmi rád. Ako ten život ide, či je žena pri tebe, či nie, ja to vidím tak, že tak sa vyvíja aj moja tvorba. Podľa mňa sa to vždy odráža na tvorbe umelca.

 

Posledných pár dní si sa fans prihováral zo Zahrebu. Oznámil si, že robíte na novej pecke spolu s Deckom a Danosť-om. Kedy to pustíte vonku? Aké bolo natáčanie? Prečo ste sa rozhodli pre Zahreb?

Tá vec by mala ísť von koncom januára. V Zahrebe sme točili kvôli tomu, že nám to produkoval Koolade, ktorý žije v Zahrebe. Je to veľmi vychytený producent, ktorý robil veci veľa zahraničným umelcom. Od Sean Pricea, Ghostface Killah, Masta Killa, Xzibit, Sadat X, Styles P, Diamond D, Das EFX, Peedi Crakk, Tony Touch, Rah Digga, Too Short, Bow Wow, proste veľké mená čo sa týka rapu všeobecne. Oslovili sme ho kvôli spolupráci, veci od GR TEAMu, čo počul, ho bavili. Je to pre nás veľká vec, že s nami spolupracuje, tak sme si povedali že poďme za ním do Zahrebu. Nahrajme to u neho v štúdiu, natočme tam s ním klip a poďme s tým von. Bol to výborný teambuilding, super skúsenosť a dobrý výlet, Koolade bol ochotný a nadšený pre scelú tú vec, takže spokojnosť.

 

Čo na nás potom chystáš v novom roku 2017? Bude aj album?

Momentálne robím na niekoľkých videosingloch, ktoré chcem zhruba po mesiaci, po dvoch, púšťať von. Veľmi rád by som stihol aj album v tomto roku. Súčasne robíme aj album s GR TEAMom, čiže Deckom a Danosť-om. Ktorý bude skôr, ak pôjde všetko ako má, uvidíme. Mám takéto plány a čo bude a ako sa to postíha, uvidíme. Robím aj na svojej novej značke handier. Aj tomu venujem dosť energie, takže bude toho veľa tento rok.

 

Zdroj: Tono S. / autor foto: Štoky design photography

 

Bude to viac sólový počin? Alebo znova chystáš viacero spoluprác?

Keďže mám za sebou konceptuálny album, ktorý bol celý postavený na spoluprácach, chcem ďalší album spraviť ako plnohodnotné sólo, absolútne minimum hostí. Nebudem prezrádzať koho mám dohodnutého, maximálne dvaja to hádam budú. Nech to je úplný kontrast, nech som to ja. Aby ľudia videli, ako produkuje Tono S. v roku 2017.

 

Vieš aj pod akou hlavičkou album vyjde? Keďže vieme, že Gramo Rokkaz už od nového roka nie je.

Takto som nad tým ešte neuvažoval. Je možné, že oslovím kvôli tomuto albumu nejaké vydavateľstvo, ale je dosť možné, že si to vydám všetko po vlastnej osi. Je to možno výhodné v tom, že si to môžem spraviť ako chcem.  Čo tam bude, ako to bude vyzerať, cover, aký merch k tomu spravíš. Určite sa pohrávam aj s touto myšlienkou.

 

Ako teraz budeš pokračovať? Čo to pre teba znamená, že Gramo Rokkaz zaniklo? Čo sa zmení pri vydávaní songov, merchu, klipov…?

Musím teraz riešiť celú tú agendu, čo sa týka sociálnych sietí, YouTube kanálu, merchu, komunikácie s promotérmi, s webmi. Takže to, čo zastrešovali musím riešiť sám, alebo si nájdem na to nejakého človeka.

 

Ako dlho sa už o tom vedelo? Alebo to aj pre vás členov prišlo nečakane ako pre nás fanúšikov? Nejaké kuloárne reči museli byť.

Ono to celé išlo prirodzene a spontánne. Mali sme pár sedení, čo sa týka GR labelu. Metys ako majiteľ, či to cíti tak, že to chce robiť ďalej, či je spokojný s vecami a podobne. Riešili sme to viackrát, až to dospelo do štádia, že to pre neho už nebolo to, čo by chcel, teda ťahať ďalej ten label. Chcel si riešiť iné veci a podobne. Takže to prirodzene dospelo do bodu, keď sa povedalo okej, zatváram toto vydavateľstvo, rozchádzame sa normálne kamarátsky. A uvidíme, čo bude ďalej. My – ja, Decko, Danosť pokračujeme ďalej, či spolu alebo sólo, len bez GR vydavateľstva. Riešilo sa to dlhšie a prišlo to ozaj prirodzene. Nebol za tým žiaden vyslovený konflikt, ani nič podobné.

 

Zdroj: Tono S. / autor foto: Štoky design photography

 

Čo nové s merchom? Vravel si o vlastnej značke handier. Čo nové na nás chystáš? Ako napríklad naposledy čiapky TO NOS?

Chcel by som ísť cestou, povedzme, nie bežného merchu. Chcel by som robiť veci, ktoré iní nerobia. Ako prvý produkt som si dal spraviť zimné čiapky s vytkaným vzorom môjho mena a GR TEAMu, čo som u nás ešte asi nevidel ako merch. Som s tým spokojný aj kvalitou, aj prevedením. Nechcem prezrádzať, čo bude ďalej. Chcem aby to nebol obyčajný merch, ale aby to bolo niečo špeciálne. Napríklad bundy, možno niekedy topánky a podobne. Proste špeciálne veci.

 

Ďakujem ti za rozhovor. Teraz máš priestor povedať niečo našim čitateľom, fanúšikom:

Nebudem rozprávať nejaké múdra. Jednoducho buďte šťastní, obklopujte sa šťastnými ľuďmi a tými, ktorí sú pre vás prínosom. Počúvajte dobrú hudbu, kupujte dobrú hudbu a tešte sa zo života. A budem rád, keď aj po zániku Gramo Rokkaz budete verní tomu, čo robíme a budete sa baviť rapom.