…..Alebo o tom, že keď Vám život dáva citróny (dáme si tequilu!), tak si spravíte limonádu.

Rok 2016 bol naozaj plodný pre svet hudby. Či už to boli umelci ako Rihanna, nebohý David Bowie, Adele, Kanye West, Frank Ocean, Chance The Rapper, Lady Gaga…( takto by sme mohli pokračovať donekonečna). No svoje miesto na vrchole si rozhodne zaslúži speváčka Beyoncé.

 

zdroj: pinterest.com

 

Vizuálny album Lemonade vydala 23. apríla 2016, no tak ako pri predchádzajúcom albume sa nesústreďovala na veľké promo. Skladbu Formation dala von len pár dní pred Super Bowl a následne ju na halftime show odspievala. Onedlho rozbehla Formation World Tour a stále nikto nevedel nič nové ohľadom albumu. Queen Bey nechávala fanúšikov vo vytržení, až pokým nemal projekt Lemonade premiéru na kanáli HBO.

 

„Keď ti život dáva citróny, určite nespravíš takú skvelú limonádu ako Beyoncé.“

(Shannon Carlin)

  

Intuícia. Popretie. Hnev.  Apatia. Prázdnota. Zodpovednosť. Reformácia. Odpustenie. Vzkriesenie. Nádej. Vykúpenie.  Speváčkin album má jedenásť kapitol (jedenásť skladieb), ktoré odpovedajú na Kübler-Rossov model vyrovnávania sa so zármutkom z rozchodu či smrti. Pred každou skladbou má speváčka vždy monológ, ktorý nás má naviesť na atmosféru. Na albume môžeme vidieť a predovšetkým počuť, že niekdajšia kráľovná rádií sa už nezameriava na komerčnú tvorbu a pozornosť rádií naozaj nepotrebuje. Album je ťažko zaradiť pod určitú kategóriu; skladby sa nenesú v jednom rytme. Lemonade obsahuje prvky reggeae (Hold Up), rock (Don´t Hurt Yourself), country (Daddy Lessons), ale aj kombináciu R&B s rôznymi ďalšími štýlmi. Jedno sa Beyoncé naozaj uprieť nedá: nebála sa experimentovať. Bey je totiž známa tým, že si svoje súkromie stráži no napriek tomu je album veľmi osobný. Jej život podľa všetkého nie je taký dokonalý, ako si všetci mysleli, no nehanbí sa za možné problémy v manželstve a v živote (Podvádzal ju Jay-z?), predsa aj ona je len človek. Okrem toho, že náš nechá nazrieť do jej duše, Lemonade sa venuje aj témam ako je policajné násilie, postavenie černochov v spoločnosti, predkom.

 

zdroj: pinterest.com

 

Pri každom projekte a práci v hudobnom priemysle Beyoncé pomáhal podľa jej slov najlepší tím umelcov na svete. Svoju kreatívnu slobodu si naozaj užíva a je to vidieť a počuť. Keďže sama je profesionálka na jej albume sa nachádzajú taktiež profesionáli ako The Weeknd (6 Inch), Kendrick Lamar (Freedom), James Blake (Forward), či Jack White (Don´t Hurt Yourself). Na produkcii sa zhostil dokonca aj Diplo (All Night), v klipe na pieseň Sorry môžeme zazrieť twerkujúcu športovkyňu Serenu Williams a v Sandcastles jej manžela, rapera Jay-z-iho.

 

zdroj: weheartit.com

 

Album je naozaj úspešný čomu nasvedčovali ocenenia a kritické hodnotenia. Na MTV Video Music Awards premenila umelkyňa jedenásť nominácií na osem cien. Počas udeľovania cien priviedla skladby  Pray You Catch Me, Hold Up, Sorry, Don´t Hurt Yourself a Formation k životu vo svojom 15-minútovom vystúpení, ktorým všetkým vyrazila dych.

 

„Týmto albumom nám Beyoncé hovorí, že je omnoho ďalej v tomto systéme; vyložene sexistickom či nenápadne rasistickom. Dostala citróny. A urobila ohnivú, osviežujúcu limonádu, ktorá zničí smäd.“  NPR.

„Vždy sa usilovala o status superhrdinu, a to aj od jej začiatkov v dievčenskej skupine Destiny´s child. A naozaj tak žije v každej časti v Lemonade. Ako profesionálny heartbreaker  o tom spieva v skladbe „6 Inch,“ Zabila každého a svet bol jej svedkom.“ Rolling Stone.

Album je úprimný, silný a rozhodne stojí za povšimnutie. Najbližšie Beyoncé čaká udeľovanie cien Grammy, kde má deväť nominácií. Držíme palce!