Fóbia je chorobný strach v situácii, ktorá za bežných okolností strach nevyvoláva. Je to iracionálna, neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom, ktorá človeka zvyčajne núti, aby sa vyhýbal bežným miestam, predmetom alebo situáciám. Je to strach pred vlastným strachom a stratou sebakontroly.

Odborníci definovali nespočetné množstvo fóbií, no niektoré sú fakt jedinečné. My sme vybrali tie najlepšie z nich. Ktorými trpíš ty?

Zdroj: Unsplash/Erik Karits

1. Alektorofóbia – strach zo sliepok. Ak teda uvidíš niekoho utekať pred sliepkou, vieš čo to znamená.

2. Antropofóbia – strach z ľudí alebo celej spoločnosti. Ten druh fóbie je veľmi rozšírený v Japonsku. Niektorí pacienti dokonca vyžadujú ustavičnú psychiatrickú starostlivosť.

3. Basifóbia strach z chodenia. Osoby trpiace týmto druhom fóbie sú pravdepodobne celý život na vozíčku.

4. Bibliofóbia správne. Ide o strach z kníh. Niektorí jednotlivci si myslia, že knihy ich uhryznú. Čo myslíš, voliči ktorej politickej strany majú medzi sebou najviac bibliofobikov?

Foto: Unsplash/Patrick Tomasso

5. Cibofóbia strach z jedla. Áno, presne tak. Jedinci, ktorí trpia touto fóbiou prežívajú len vďaka umelej výžive. No oplatí sa im to?

6. Dentoskalpofóbia strach zo špáratiek. K tomu sa vyjadriť neviem.

7. Ergofóbia strach z práce. Myslím si, že touto fóbiou trpí väčšina z nás.

8. Fagofóbia strach z prehĺtania. Pri tejto fóbií mi napadá hneď niekoľko otázok…ako??

Foto: Unsplash/Thomas Tucker

9. Gamofóbia – strach z manželstva. Darmo, niekedy je asi fakt lepšie byť sám. Zaujímavosťou je, že ľudia s gamofóbiou nemajú strach z randenia.

10. Hafefóbia – strach z dotykov. Ak sa teda dotkneš niekoho, kto je hafefobik, hrozí, že začne pociťovať úzkosť.

11. Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia priznaj sa, že si toto slovo neprečítal celé? To nevadí, ani ja…je ti však určite viac než jasné, že ide o strach z dlhých slov.

12. Hypnofóbia strach zo spánku. Opäť…ako??

Zdroj: Unsplash/The Creative Exchange