Japonsko je vskutku zaujímavá krajina, ktorá nás nikdy neprestane udivovať a inšpirovať snahou tamojších ľudí o jedinečnosť. Zdá sa, že ľudia žijúci v tomto východnom štáte majú svoje zvyky a tradíce hlboko zakorenené v ich kultúre a ukazujú sa v rôznych oblastiach života.

Určite vám niečo hovorí pojem bonsaj. Ide o japonské umenie miniaturizácie stromov a ich pestovanie v miskách. Doslova preložené má slovo bonsaj význam „strom v miske“. Laicky vysvetlené, ide o malé japonské stromy, ktoré napodobňujú vzhľad veľkých stromov.

A teraz o niečo zložitejší pojem. Uhádnete, čo znamená daisugi? Má niečo spoločné aj s bonsajom, ale výsledok je výrazne odlišný. Ide o metódu udržateľného lesného hospodárstva, ktorá predstavuje vynikajúci spôsob, ako zabrániť odlesňovaniu. Tento jedinečný spôsob vysádzania stromov, ktorý siaha až do 14. storočia, vymysleli práve Japonci.

Metóda daisugi bola vynájdená obyvateľmi regiónu Kitayama a využívala sa na vyriešenie problému nedostatku sadeníc. Daisugi umožnilo znížiť počet plantáží, zrýchliť cyklus zberu a tiež produkovať hustý les. 

Ako to vyzerá? Zo základného kmeňa vďaka špecialnému prerezávaniu vyrastá aj 10 mladých stromčekov. Výhonky sa každé dva roky ručne prerezávajú, pričom zostávajú iba vrchné vetvy, čo im umožňuje rovný rast. Výhodou je, že základný strom sa nevyrúbe a dožíva sa až neuveriteľných 400 rokov. Každých dvadsať rokov sa potom ťažia nové stromčeky.

Dnes ich väčšinou pestujú v dobre udržiavaných záhradách a bez výklenkov, avšak v súčasnosti ich môžete stále na niektorých miestach nájsť, napríklad na ostrove Honšú. Hladké, esteticky príjemné kúsky dreva sa tradične používali ako základné stĺpy vo výklenkoch s názvom tokonoma. Dnes sa využívajú hlavne v kjótskych čajovniach.

Zdroj: zaujimavysvet.webnoviny.sk & dobrenoviny.sk | Foto: boredpanda.com