Slovenský hokejista Tomáš Tatar zažiaril v noci na sobotu v zápase NHL Detroit – Chicago. Pod triumf Red Wings v pomere 4:2 sa podpísal dvoma gólmi vrátane víťazného a pridal aj jednu asistenciu. Blackhawks nepomohla ani asistencia Mariána Hossu.
Tatar mal prsty vo všetkých štyroch góloch „červených krídel“. Pri presnom zásahu obrancu Xaviera Ouelleta zo 17. minúty na 1:1 úspešne clonil pred bránkou Coreymu Crawfordovi. Osem sekúnd pred prvou sirénou potom potiahol po pravom krídle rýchly brejk, na konci ktorého poslal Andreas Athanasiou Detroit do vedenia. V druhej tretine slovenský útočník zakončil ďalší bleskový výpad domácich, keď zblízka dorazil do siete strelu Henrika Zetterberga. Napokon sa to ukázal byť víťazný gól. „Mal som trochu šťastie. Na prvýkrát som netrafil puk, ale mal som dostatok času, aby som sa dostal k dorážke,“ opísal situáciu Tatar, ktorého vyhlásili za druhú hviezdu stretnutia.
Štyri a pol minúty pred koncom za stavu 3:2 pridal aj svoj druhý gól v zápase a opäť po akcii Zetterberga. Tatar si nakorčuľoval na prihrávku švédskeho centra a nedal šancu Crawfordovi. Uzavrel tak skóre duelu, víťazstvom si Red Wings napravili chuť po predošlých štyroch prehrách na klziskách súperov. Ich šanca na postup do play off je však už len v teoretickej rovine, v tabuľke Východnej konferencie figurujú na predposlednom mieste, pričom na postupové priečky strácajú 12 bodov. „Bol to pre nás náročný trip, také výsledky sú neakceptovateľné. Nehrali sme dobre, veľa sme toho neukázali. Potrebovali sme toto víťazstvo,“ zdôraznil Tatar, ktorý si navýšil tohtosezónne konto na 33 bodov (17 gólov a 16 asistencií).
V zápase exceloval prvý útok Detroitu s Tatarom, Zetterbergom a Nyquistom. Najviac v ňom vynikol slovenský krídelník. „Proti Chicagu sú to vždy takéto zápasy. I keď hráme v iných konferenciách, medzi nami stále panuje rivalita z minulosti. Fanúšikovia boli úžasní, vytrvalo nás povzbudzovali, zaslúžili si vidieť nás hrať týmto spôsobom,“ povedal pre Detroit Free Press 26-ročný Tatar, ktorý počas 18 minút na ľade vyslal dokopy štyri strely a duel dokončil s tromi pluskami.
Detroit v dôležitých momentoch podržal aj brankár Jimmy Howard, ktorý vo svojom prvom štarte od 20. decembra predviedol 24 úspešných zákrokov. V zápase sa predstavili až štyria Slováci. V drese hostí nastúpil okrem Hossu aj Tomáš Jurčo, v súboji proti svojmu bývalému klubu však nebodoval a stále čaká na prvé body v tejto sezóne. Naprázdno vyšiel aj jeho spoluhráč Richard Pánik. Blackhawks tak priliš o osemzápasovú bodovú šnúru na ľadoch súperov.
V ďalšom dueli Edmonton v zostave so slovenským obrancom Andrejom Sekerom prehral doma s Pittsburghom 2:3 po samostatných nájazdoch. Penguins premrhali dvojgólový náskok z prvej tretiny, ale napokon uspeli v rozstrele, víťazný nájazd premenil Phil Kessel. V nájazdoch sa pred ním presadili obaja hviezdni kapitáni – domáci Connor McDavid, ktorý predtým v riadnom hracom čase vyrovnal na 2:2, a za hostí Sidney Crosby. „Tučniaci“ predĺžili víťaznú sériu na štyri zápasy. Marc-Andre Fleury sa s 374 triumfami vyrovnal na 15. mieste historického poradia brankárov Johnovi Vanbiesbrouckovi. Sekera odohral 24 a pol minúty s plusovým bodom a tromi strelami.
 „Panteri“ z Floridy viedli v domácom dueli s Minnesotou 2:1 i 4:3, ale hostia štyrmi gólmi po sebe v tretej tretine dokonale otočili skóre a tešili sa napokon z víťazstva 7:4. „Divosi“ sa tak vyhli tretej prehre v sérii, čo ešte v tejto sezóne nezažili. Rozdielový gól strelil v 55. minúte dvojbodový Zach Parise, jeho spoluhráč Eric Staal sa postaral o dva góly a pridal aj jednu asistenciu. Panthers prehrali štvrtý zápas v sérii a tretí s Wild po sebe.
Columbus si poradil na domácom ľade s Buffalom 4:3, víťazný gól strelil v 55. minúte Boone Jenner. Blue Jackets dosiahli 43. triumf v ročníku, vďaka čomu vyrovnali klubový rekord zo sezóny 2013/2014. Ruský brankár Sergej Bobrovskij síce nevychytal štvrtú nulu po sebe, ale ťahal najdlhšiu šnúru bez inkasovaného gólu v kariére a druhú najdlhšiu v klubovej histórii. Evan Rodrigues mu ju presekol v tretej minúte duelu a zastavil na čísle 182:50 min. Klubový rekord naďalej drží Steve Mason, ktorý v sezóne 2007/2008 nedostal gól 199 minút a 28 sekúnd. Obranca Zach Werenski si pripísal asistenciu a so 40 bodmi vytvoril nováčikovský rekord v tíme „modrokabátnikov“.