Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zašla tretí čas v 1. kole slalomu Svetového pohára v americkom Squaw Valley. Sobotňajšia súťaž nevyšla jej reprezentačnej kolegyni Veronike Velez-Zuzulovej, ktorá vypadla po skvelých medzičasoch.
Znamená to, že Američanka Mikaela Shiffrinová má už v predstihu finálových pretekov istý malý glóbus za sezónne víťazstvo medzi husto postavenými bránkami. Je to vo veku 21 rokov štvrtá malá „guľa“ vo vrecku olympijskej víťazky a trojnásobnej majsterky sveta, ktorá navyše v dejisku finále SP na budúci týždeň takmer určite prevezme aj svoj prvý veľký glóbus celkovej víťazky SP. Zuzulová bude v Aspene presne o týždeň bojovať o obhajobu vlaňajšie druhej priečky v celosezónnom seriáli.
Kopec v kalifornskom stredisku bol výzvou aj pre architektov, lebo od štartu tam je náročný profil. Romain Velez postavil síce dynamický kurz, ale strminy a nerovnosti v zatvorených bránkach robili pretekárkam problémy, lebo povrch trate sa vo vysokých teplotách okamžite rozbíjal. Z elitnej pätnástky tak o šancu prišla až tretina lyžiarok, medzi nimi i Velez-Zuzulová, ktorá mala našliapnuté na vedenie v pretekoch. Už prvý záklon v kritickej tretej bránke bol pre ňu memento, ale situáciu zvládla parádne, precíznym a nekompromisným tempom zašla dva najlepšie medzičasy, prvý o 34 a druhý o 32 rýchlejšie ako Švajčiarka Wendy Holdnenerová. Hneď potom však vošla príliš razantne do vertikály, v závere tejto bránkovej kombinácie ju záklon vymrštil špičkami lyží hore a v páde vyšla mimo línie.
Holdenerová ako druhá na štarte zdolala aj Shiffrinovú, hoci len o 2 stotinky. Domáca superstar bola tiež neistá v tretej bránke a drobné zaváhania mala vlastne počas celej jazdy, ale typickým spôsobom dokázala všetko bleskovo eliminovať a držať tempo až do cieľa. Podobne aj Vlhová, ktorá predviedla špičkový výkon, v strednej plochejšej časti podľa očakávania stratila (4 desatiny), ale spodok vygradovala. Manko 42 stotín ju neodstavilo od reálnej príležitosti v druhom kole bojovať o víťazstvo.