V júli roku 1995 sa v bosnianskej Srebrenici odohral najbrutálnejší masaker od ukončenia 2. svetovej vojny. Srebrenický masaker je označenie masových popráv približne 8372 Moslimov – najmä mladých chlapcov a mužov. Masaker sa odohrával počas vojny v Bosne a Hercegovine. Masové vraždy boli vykonávané pod vedením vojsk Republiky Srbskej, no podieľali sa na nich aj ruskí a grécki dobrovoľníci.
11. júla 1995 vyjednával veliteľ holandského vojska s veliteľom Vojsk republiky Srbskej, aby bolo o civilistov postarané. Veliteľ Srbov však žiada o vydanie všetkých príslušníkov 28. divízie, aby zistil, či sa nepodieľali na zločinoch voči Srbom. Hneď počas ďalšieho rána vstúpili srbské jednotky do holandského tábora a začali oddeľovať ženy a deti od mužov vo veku 17 až 70 rokov.
Z utečencov držaných na rôznych miestach vybrali mužov a chlapcov, ženy a deti nechali nastúpiť do autobusov a transportovali ich na Bosniakmi držané územie pri Tuzle. Medzitým sa veliteľ srbského vojska objavil v televízii, kde medzi civilistami a dôstojníkmi rozdával deťom sladkosti a sľuboval skorý odchod. V tom momente už dochádzalo k masovým popravám mužov a znásilneniam žien.
Kým 23 000 žien a detí bolo z okolia Srebrenice deportovaných, približne 2000 mužov bolo odvezených a popravených. Unikajúci príslušníci bosniackej 28. divízie mali k Tuzle 55 km. Do 4. augusta sa tam dostalo 3175 mužov. 2628 mužov v tej dobe s istotou padlo. O zvyšných 8300 až 9722 mužoch sa predpokladá, že sa stali obeťami masakru a prepadov.
Dá sa povedať, že tento masaker je dôkazom toho, že Európa sa z 2. svetovej vojny nepoučila a aj napriek všetkým zverstvám, ktoré sa udiali, sa dokáže opätovne vrátiť k zabíjaniu nevinných ľudí na základe iného náboženstva.
ZDROJ: Wikipedia.org ZDROJ FOTO: topky.sk