Juhokórejskí pozorovatelia tvrdia, že severokórejská dedina Kijong-dong nie je nič iné ako falošné mesto postavené na šírenie propagandy. Budovy sú považované za prázdne škrupiny s maľovanými oknami.
Kijong-dong vyzerá zďaleka ako typická dedina s vodnou vežou, elektrickým vedením, čistými ulicami a svetlami v oknách svojich bohatých budov. Ale bližší pohľad na „Dedinu mieru“ ukazuje, že nemá jediného obyvateľa – a nikdy ani nemala.
Kijong-dong, ktorý sa nachádza v demilitarizovanej zóne, ktorá oddeľuje Severnú a Južnú Kóreu, otvoril svoje falošné dvere v roku 1953 po ukončení kórejskej vojny prímerím. Odborníci si myslia, že Dedina mieru, ktorá sa nazýva aj Dedina propagandy, je len jedným z mnohých falošných miest v Severnej Kórei.
Pustovnícke kráľovstvo Severnej Kórey má povesť projekcie vymysleného obrazu prosperity a ekonomického úspechu. Severokórejská vláda vytvorila Kijong-dong, aby oklamala Juhokórejčanov, aby verili, že Severania žijú v luxuse. Severná Kórea dodnes tvrdí, že toto mesto duchov je plné života, ale bližší pohľad odhalí, že je to skôr opustená hollywoodska scéna ako dedina.
Najviac ozbrojený región sveta
Severná Kórea postavila dedinu Kijong-dong od nuly v roku 1953 v závere kórejskej vojny. Krvavá bitka sužovala sever a juh tri roky a mala za následok smrť troch miliónov ľudí. Demilitarizovaná zóna oddeľujúca oba národy je stále jedným z najprchavejších a najviac ozbrojených regiónov na svete. Pozemné míny vrhajú hranice, chránené plotmi z ostnatého drôtu, základňami a státisícmi vojakov.
Obe krajiny evakuovali svoje civilné osady pozdĺž tejto oblasti. Po roku 1953 si krajiny mohli ponechať alebo postaviť iba jednu dedinu na každej strane. Južná Kórea si ponechala Daeseong-dong alebo „dedinu slobody“. Je domovom asi 226 obyvateľov, ktorí obývali túto zem pred začiatkom vojny. Žiadni ďalší návštevníci tam nemôžu vstúpiť ani žiť. Obyvatelia dediny Freedom Village majú zavedené špeciálne preukazy totožnosti a nočný zákaz vychádzania o 23:00. Údajne sa votrelci zo severu niekedy vkrádajú dovnútra, aby uniesli dedinčanov – o ktorých potom tvrdia, že boli v Severnej Kórei dobrovoľne.
Sever sa rozhodol postaviť úplne nové mesto Kijong-dong alebo Dedinu mieru, ktorá sa príznačne prezýva „Propaganda Village“. Dedina bola vytvorená tak, aby premietala ekonomický úspech krajiny.
Len klamstvá
Severania síce tvrdia, že v Dedine mieru žije približne 200 ľudí, no Južania by dali ruku do ohňa za to, že v dedine niet živej duše. Veliteľ mnohonárodných vojsk umiestnených na juhokórejskej strane Robert Watt dokonca tvrdí, že okná na viacerých budovách sú namaľované. Niektoré z budov sú dokonca len škrupiny bez podláh.
Asi najviac odhaľujúcou vlastnosťou Kijong-dongu sú elektrické pouličné svetlá, ktoré sa bežne zapínajú, aby poskytli ilúziu činnosti. Severokórejská vláda dodnes tvrdí, že v meste žijú stovky šťastných obyvateľov. V meste je dokonca centrum starostlivosti o deti, materská škola, základná a stredná škola, ako aj nemocnica. Aspoň to hovoria legendy.
Stožiar, ktorý je vyšší ako ten kapitánov
Zdá sa, že dedina nakoniec neslúži ako nič iné ako pešiak v súťaži oboch krajín zameranej na meranie ega. Skvelým dôkazom tohto tvrdenia sú aj stožiare, ktoré sú neprimerane vysoké.
Južná Kórea postavila v osemdesiatych rokoch v Daeseong-dong stožiar s výškou 321 stôp, čo podnietilo Severnú Kóreu k výstavbe ešte vyššieho stožiara vo výške 525 stôp, ktorý bol v tom čase najvyšším stožiarom na svete.
Vojna stožiarov je síce kuriózna, no nie je jediným bojom krajín. Obidva národy tiež použili reproduktory, aby sa navzájom prekonali. Sever rutinne vysielal propagandistické vysielanie na juh. Južná Kórea strieľala späť s hudbou K-pop tak hlasno, že ju bolo celý deň počuť hlboko do Severnej Kórey.
„K-pop je dosť silný prostriedok propagandy,“ uviedol profesor Roald Maliangkay z Austrálskej národnej univerzity. „Zobrazuje Južnú Kóreu ako hypermoderný a bohatý národ, ktorý obývajú iba vášniví a atraktívni ľudia.“
Tieto primitívne boje sa skončili v roku 2004, kedy si obidva národy uvedomili, že nič nezískali. Vtipné správanie krajín sa na krátku dobu obnovilo v roku 2016, no odvtedy je v oboch krajinách ticho.
Zdroje: allthatsinteresting.com, amusingplanet.com, wikipedia.org, nypost.com