Už v predchádzajúcom článku, ktorý bol o Eurovízii, sme písali, že pesničková súťaž Eurovision Song Contest, je usporadúvaná od roku 1956 Európskou vysielacou úniou. Víťazov je teda už mnoho. Zaspomínajte si na posledných 5 víťazov! Ktorý, z nižšie uvedených, je pre Vás ten naj?
Måns Zelmerlöw – Heroes (2015)
Švédsky popový spevák, televízny moderátor, model a herec Måns Petter Albert Sahlén Zelmerlöw vyhral s piesňou Heroes súťaž Melodifestivalen 2015. Na tejto súťaži však nebol po prvýkrát. Zúčastnil sa jej ešte v roku 2007 a zaspieval pieseň Cara Mia. Prebojoval sa až do finále a skončil na 3. mieste. Tým, že v roku 2015 zvíťazil, získal právo zastupovať Švédsko na pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest 2015 vo Viedni.
Jeho vystúpenie ozvláštnila určite aj moderná audiovizuálna šou s premakanou choreografiou.
Po obsadení 1. miesta, v národnom finále, bol Måns Zelmerlöw jedným z favoritov súťaže Eurovision Song Contest 2015. Veľké množstvo stávkových spoločností ho uvádzalo ako adepta na celkové víťazstvo. Spevák vystúpil počas druhého semifinále, ktoré aj vyhral. Zvíťazil nakoniec vo finále. Zaujímavosťou je, že o rok neskôr moderoval Eurovíziu práve on.
Jamala – 1944 (2016)
Ukrajinská speváčka krymskotatarského a arménskeho pôvodu Susana Džamaladinovov, ktorá vystupuje pod pseudonymom Jamala či Džamala, sa v roku 2016 opäť zúčastnila národného kvalifikačného kola na Eurovision Song Contest 2016. Prvýkrát to bolo v roku 2010. Vtedy sa s piesňou Smile zúčastnila ukrajinského národného kvalifikačného kola na Eurovision Song Contest 2011. Avšak, prvé miesto nezískala.
V roku 2016 zaspievala pieseň 1944, ktorá bola o deportáciách krymských Tatárov počas vlády Josifa Stalina. S touto piesňou vyhrala nielen národné kolo, ale aj celú súťaž Eurovision Song Contest 2016, ktorá sa konala v Štokholme. Song svojou tematikou vyvolal veľké kontroverzie. Speváčka sa tak ocitla na hrane pravidiel, ktoré nepovoľujú vystúpiť s piesňou, ktorá má politický obsah. Napriek tomu jej bolo umožnené pesničku zaspievať a nakoniec zožala úspech v podobe 1. miesta.
Vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko jej po víťazstve udelil titul národná umelkyňa.
Salvador Sobral – Amar Pelos Dois (2017)
Portugalský spevák Salvador Vilar Braamcamp Sobral potvrdil, že sa zúčastní Festivalu da Canção 2017 a zaspieva pieseň s názvom Amar Pelos Dois. Song napísala jeho sestra Luísa Sobral. V spomínanej súťaži, ktorej finále sa konalo na začiatku marca v roku 2017, sa umiestnil na 1. mieste. Vďaka svojmu víťazstvu mohol reprezentovať Portugalsko na súťaži Eurovision Song Contest 2017, ktorá sa konala v Kyjeve.
Salvador Sobral nemohol vystúpiť počas prvých skúšok kvôli srdcovým ťažkostiam a operácii. Tá ho prinútila oddychovať pred vystúpením v semifinále, z ktorého postúpil aj do finále. Na prvých skúškach ho zastupovala jeho sestra.
Vo finále obsadil 1.miesto, a to s rekordným počtom bodov (758).
Netta – Toy (2018)
Izraelská speváčka Netta Barzilai s piesňou Toy, ktorá bola publikovaná 11. marca 2018, vystúpila na Eurovision Song Contest 2018 v Lisabone. Podľa informácií stávkových kancelárií mal tento song najväčšie šance na výhru. Netta vo finále porazila favoritku Eleni Foureira, ktorá zastupovala Cyprus, a stala sa tak víťazkou Eurovízie.
Duncan Laurence – Arcade (2019)
Spoločnosť AVROTROS oznámila 21. januára 2019, že holandský spevák Duncan de Moor, umeleckým menom Duncan Laurence, bude reprezentovať Holandsko na Eurovision Song Contest 2019 v Tel Avive. Jeho song Arcade bol publikovaný 7. marca 2019. Podľa informácií stávkových kancelárií mala pesnička chvíľu po predstavení najväčšiu šancu na víťazstvo. Vo finále tromfol favorita Mahmooda, ktorý zastupoval Taliansko, a stal sa víťazom Eurovízie.
V roku 2020 sa súťaž Eurovision Song Contest kvôli pandémii koronavírusu neuskutočnila.
Zdroj: cs.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, en.wikipedia.org|Foto: Instagram.com|Video: YouTube.com