Zelený zlobor, ktorý neznáša ľudí a vyhýba sa im najviac ako vie. Ocitne sa na neočakávanom dobrodružstve, na ktorom sa k nemu pripojí ukecaný Oslík. Asi všetci poznajú tento kultový príbeh. Dnes je to presne 22 rokov od premiéry filmu Shrek!

Shrek sa radí už medzi klasiku animovaných filmov. Dodnes je to jedna z najpopulárnejších rozprávok vôbec. Režiséri Andrew Adamson a Vicky Jenson dotiahli tento film k absolútnej dokonalosti. K obrovskému úspechu tohto filmu určite dopomohli aj hlasy najväčších hollywoodskych hviezd, ktoré animovaným postavám dodali život. Medzi nimi Mike Myers v úlohe Shreka, Eddie Murphy v úlohe Oslíka a Cameron Diaz v úlohe princeznej Fiony. V neskorších dieloch sa k tomuto hviezdnemu obsadeniu pripojil aj Antonio Banderas v úlohe Kocúra v čižmách.

Shrek sa dočkal takej ohromnej popularity, že v priebehu rokov bolo vydaných ešte niekoľko ďalších filmov. Okrem toho bolo vydaných aj viacero špeciálov, a to napríklad vianočný či halloweensky. Divadelné spracovanie bolo na brodwayových doskách hrané po dobu viac než rok. A samozrejme, spomínaná postava Kocúra v čižmách si získala divácku obľúbenosť natoľko, že o nej boli natočené ešte dva celovečerné filmy. Celkovo tak nemožno pochybovať o výraznom dopade na filmový svet, ktorý v ňom Shrek zanechal.

Shrek 5 je na ceste

Výbornou správou však je aj to, že sa v nasledujúcej dobe dočká Shrek piateho filmu. O tomto filme zatiaľ nie je známych veľa informácii. Štvrtý diel z filmovej série vyšiel ešte v roku 2010. Diváci sa tak dočkajú pokračovania po dlhých trinástich rokoch. Vrátiť by sa však malo celé pôvodné herecké osadenstvo. „Očakávame, že sa herecké obsadenie vráti. Rozhovory s nimi sa teraz začínajú a každý náznak, ktorý sme dostali, naznačuje, že herci majú obrovské nadšenie z návratu,“ hovorí Christopher Meledandri, generálny riaditeľ spoločnosti Illumination Entertainment.

Okrem toho však Meledandri spomenul aj možný osobitný film, ktorého by sa mohla dočkať postava Oslíka. Táto myšlienka sa začala rozvíjať po tom, čo Eddie Murphy vyjadril svoju náklonnosť k tejto postave a dodal, že má podľa neho potenciál aj na vlastný film: „Viete, urobili filmy Kocúr v čižmách. Povedal som si, že mali natočiť film o Oslíkovi. Oslík je zábavnejší ako Kocúr v čižmách. Hoci milujem Kocúra v čižmách, nie je tak vtipný ako Oslík.“

Mohlo by vás zaujať!?

Zdroj: dexerto.com, awn.com, IMDb.com / Foto: twitter.com/CCNCartoonNews